آشنایی با حقایق کابین خلبان

حقایق کابین خلبان

این روزها آمار استفاده مردم از هواپیما برای سفر کردن بسیار بالا رفته و روز به روز بر تعداد کسانی که ترجیح می‌دهند با این وسیله نقلیه سفر کنند افزوده می‌شود. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هواپیما، اتاق خلبان است که در آن کلیه‌ی کلیدها و ابزار مورد نیاز برای کنترل هواپیما وجود دارد. به دلیل اهمیتی که کابین خلبان دارد، مسافران عادی و حتی برخی از مهمانداران حق ورود به آن را نداشته و درب کابین خلبان قفل می‌شود؛ علاوه بر آن، خدمه پرواز اجازه ندارند در رابطه با حقایق مخفی و جالب هواپیما و اتاق خلبان با عموم مردم صحبت کنند. از این رو در این مطلب از وبسایت پرواز باتو قصد داریم تا شما را با حقایق کابین خلبان بیشتر آشنا نماییم.

اتاق خواب برای خدمه پرواز

اگر بخواهیم کمی واقع‌بینانه نگاه کنیم، بدیهی است که خدمه هواپیما در طول پروازهای طولانی ‌مدت نیاز به استراحت دارند. اما شاید از خود بپرسید استراحت بر روی صندلی‌های کوچک چگونه امکان‌پذیر خواهد بود؟ شاید کمتر کسی از وجود اتاقک استراحت برای خدمه پرواز خبر داشته باشد. درب این اتاق در برخی از هواپیماها در کاکپیت خلبان بوده و در برخی دیگر پشت آن است. اتاق استراحت پنجره‌ای به بیرون ندارد و دارای چند تخت‌ کوچک است که خدمه به صورت نوبتی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

خلبان خودکار

خلبان خودکار یکی از حقایق کابین خلبان

از جمله دیگر حقایق کابین خلبان می‌توان به وجود سیستم خلبان خودکار اشاره کرد. شاید برخی از افراد این تصور غلط را داشته باشند که خلبانان پیوسته و بدون وقفه در حال کنترل هواپیما هستند؛ اما باید گفت که این افراد در اکثر مواقع هواپیما را بر روی سیستم خلبان خودکار قرار داده و حدود ۹۰٪ از کارها بر عهده این سیستم است. به عبارت دیگر عمده کار یک خلبان در زمان بلند شدن هواپیما و فرود آن می‌باشد و باقی راه می‌تواند به نظارت بر روی عملکرد سیستم خلبان خودکار بپردازد. البته اگر شرایط آب‌وهوایی مساعد نباشد روشن است که سیستم Autopilot به تنهایی کارایی ندارد و آنجا است که یک خلبان حرفه‌ای باید از تجربیات خود برای کنترل صحیح هواپیما استفاده نماید.

دستشویی رفتن خلبانان

این موضوع یکی دیگر از حقایق کابین خلبان است که کمتر کسی از آن خبر دارد. شاید برخی این تصور را داشته باشند که در کاکپیت یک دستشویی برای خلبانان تعبیه شده است؛ اما باید گفت که اتاق خلبان چنین امکاناتی نداشته و این افراد در طول پرواز حتی اجازه خروج از کاکپیت را هم ندارند. از این رو خلبان مجبور است در هنگام پرواز این موضوع را تحمل کند. این مشکل بزرگی است که هنوز اداره هوانوردی فدرال راه حلی برای آن پیدا نکرده است؛ اما این موضوع می‌تواند از نظر روحی و جسمی اثرات بدی بر روی خلبان بگذارد.

خوابیدن در اتاق خلبان

آشنایی با حقایق کابین خلبان

همانطور که گفته شد نمی‌توان انتظار داشت، خدمه پرواز یا حتی خلبانان در پروازهایی که ممکن است چندین ساعت به طول بیانجامند بی‌وقفه بیدار بوده و به انجام کارهایشان بپردازند. همچنین سیستم خلبان خودکار که پیش‌تر به آن پرداخته شد بار کاری زیادی را از روی دوش خلبان و کمک خلبان برمی‌دارد. گرچه که بسیاری از خلبان‌ها خوابیدن در شیفت کاریشان انکار می‌کنند اما آن‌ها می‌توانند در شرایطی که همه چیز عادی است برای ۱۵ دقیقه خوابیده و قوای بدنی خود را تقویت کنند. هرچه مسیر طولانی‌تر باشد ممکن است تعداد این خواب‌های ۱۵ دقیقه‌ای بیشتر باشد.

نتیجه گیری

امروزه یکی از اصلی‌ترین روش‌های حمل‌ونقل استفاده از هواپیما است که مزایای بسیاری مانند کم‌خطر بودن، کوتاه بودن مدت زمان سفر و … دارد. شاید برای بسیاری از افراد جالب باشد بدانند که در داخل کابین خلبان چه اتفاقاتی می‌افتد؛ بدین جهت ما در این مقاله به معرفی برخی از حقایق اتاق خلبان اعم از وجود اتاق استراحت، سیستم خلبان خودکار، دستشویی رفتن خلبان و خوابیدن آن‌ها پرداخته‌ایم.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *