های سیزن و لو سیزن‌ چیست | با اصطلاحات گردشگری آشنا شوید

سفر کردن یکی از تفریحاتی است که می‌تواند روح انسان را تازه کرده و او را از روزمرگی‌ها و سختی‌های زندگی جدا کند؛ اما چه چیزی باعث می‌شود سفر برای افراد به تجربه‌ای به یادماندنی و هیجان انگیز تبدیل شود؟ بسیاری از افراد که قصد سفر کردن به شهر یا کشور دیگری را دارند شاید ندانند که بهترین زمان برای رفتن به آن منطقه چه موقع است. بدیهی است که اطلاع از زمان مناسب می‌تواند از جنبه‌های مختلف اقتصادی، تفریحی و … بر روی سفرتان تاثیر بگذارد. از این رو شاید تا به حال از کسانی که زیاد سفر می‌کنند اصطلاحاتی مانند های سیزن یا لو سیزن را زیاد شنیده باشید. در ادامه این مطلب از وبسایت پرواز باتو شما را با هر یک از این عبارات بیشتر آشنا خواهیم کرد.

منظور از های سیزن چیست؟

های سیزن چیست

همانطور که می‌دانید آب‌وهوا از جمله مواردی است که تاثیر چشمگیری بر روی جذب گردشگران یک منطقه دارد. های سیزن (High Season) اصطلاحی است که برای فصل‌های پرطرفدار سفر به کار برده می‌شود؛ برای مثال در ایام نوروز می‌توان گفت که تقریبا اکثر مناطق ایران High Season محسوب‌ می‌شوند. با توجه به مطالب گفته شده می‌توان فهمید که این مفهوم برای همه‌ مناطق یکسان تعریف نمی‌شود چراکه در برخی نواحی ممکن است فصول گرم های سیزن باشند و در برخی دیگر، فصول سرد سال طرافداران بیشتری برای سفر کردن داشته باشند. لازم به ذکر است که گاهی بعضی از مقاصد به دلیل رخداد رویدادی خاص های سیزن به شمار می‌آیند.

بر خلاف نام این عبارت که از واژه سیزن به معنای فصل تشکیل شده، ممکن است های سیزن شامل یک یا دو ماه باشد و کل فصل را در برنگیرد. با وجود آنکه شاید افراد زیادی ترجیح دهند که در این زمان به مقصد مورد نظرشان سفر کنند؛ اما باید بدانند با وجود آنکه آب‌وهوا مطلوب است، مشکلات دیگری اعم از شلوغی و ازدحام جمعیت، کمبود اقامتگاه مناسب، گران بودن قیمت بلیط و هتل‌ها، هزینه بالای تفریحات و … وجود دارد که می‌تواند مسافر را کلافه کرده و مانع از لذت بردن وی از سفر شود. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در های سیزن قصد رفتن به مقصدی را دارید بهتر است برای آن از چند ماه جلوتر برنامه‌ریزی کنید.

لو سیزن چیست؟

های سیزن و لو سیزن

در مقابل های سیزن، مفهوم دیگری به نام لو سیزن وجود دارد و به ایامی گفته می‌شود که گردشگران انگشت‌شماری به یک منطقه سفر می‌نمایند. اگر قصد داشته باشید که از هزینه‌های سفرتان تا حد امکان بکاهید یکی از راهکارهایش آن است که در زمان لو سیزن به مقصد مد نظرتان بروید. در این هنگام علاوه بر آنکه جاذبه‌های دیدنی خلوت هستند، قیمت خدمات مختلف از جمله بلیط، اقامتگاه، غذا و … نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند. با این حال توجه کنید که در زمان لو سیزن ممکن است شرایط آب‌وهوایی بسیار نامطلوب بوده و یا خدمات رفاهی ارائه شده از کیفیت بالایی برخوردار نباشند.

به غیر از دو مورد گفته شده می‌توان به معرفی اصطلاح دیگری به نام شولدر سیزن نیز پرداخت. معمولا به بعد یا قبل از High Season، شولدر سیزن گفته می‌شود و از نظر اکثر مسافران این مدت بهترین زمان سفر است. شاید آب‌وهوا به مطلوبیت زمان پرطرقدار آن نباشد اما هنوز افراد زیادی به آن مقصد سفر نکرده‌اند و از طرفی قیمت‌ها نیز معقولانه‌تر هستند.

نتیجه‌گیری

این روزها سفر کردن بخشی از زندگی مردم شده است؛ اما گاهی برخی از افراد به دلیل هزینه‌های بالا از سفر خود پشیمان شده و یا به دنبال راهی برای کاهش آن‌ها هستند. یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند در زمینه کاهش مخارج سفر تاثیر زیادی داشته باشد زمان آن است. در زمان های سیزن هزینه بسیار بالا بوده و در لو سیزن نیز ممکن است شرایط آب‌وهوایی مناسب نباشد؛ از این رو بسیاری از توریست‌های باتجربه شولدر سیزن را بهترین زمان برای سفر معرفی می‌کنند.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *