بازار بزرگ اصفهان | نمونه‌ای از اصالت و هنر ایرانی

همانطور که می‌دانید اصفهان یکی از کلانشرهای بزرگ کشورمان، ایران زمین، است و بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت دارد. شهر یاد شده دارای آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی زیادی است، از این رو همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری با خرید پرواز اصفهان به این شهر زیبا سفر می‌کنند. جالب است بدانید که اکثر افراد با شنیدن نام اصفهان اولین مکانی که به ذهنشان می‌رسد میدان نقش جهان است؛ اما در دل این میدان بازاری بزرگ و تاریخی وجود دارد که هنوز با گذشت سال‌ها پا بر جا مانده و معماری اصیل و کهن خود را حفظ کرده است. ما در این مقاله از وبسایت خرید بلیط هواپیما پرواز با تو قصد داریم تا شما را با بازار بزرگ اصفهان و معماری آن آشنا کنیم.

بازار بزرگ اصفهان کجاست؟

مکان بازار بزرگ اصفهان

همانطور که پیش‌تر گفته شد بازار مذکور در محدوده میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان واقع شده است و می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین بازارهای این شهر از گذشته تا کنون دانست. معماری منحصر به فرد این مکان چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند چراکه سبک بی‌نظیر ایرانی_اسلامی آن را در کمتر جایی می‌توان پیدا نمود. همانطور که انتظار می‌رود اصفهان در دورانی که پایتخت کشور بوده است پیشرفت زیادی کرد و بناهای مهم و زیبایی در آن زمان ساخته شد. یکی از این بناها بازار بزرگ این شهر است که از حدود ۴۰۰ سال پیش (در دوران صفویه) دکان‌های آن سالم باقی مانده‌اند.

صنایع دستی اصفهان در بازار بزرگ اصفهان

علاوه بر تاریخچه بلند، نکته‌ای که بازار یاد شده را خاص و منحصر به فرد می‌کند آن است هنوز در برخی از مغازه‌های آن اجناسی به فروش می‌رود که در گذشته نیز فروخته می‌شدند. اهمیت این بازار به قدری بوده است که در زمان قاجار نیز گسترش پیدا کرد و کم کم در دل شهر ریشه دواند به گونه‌ای که برخی از باستان شناسان و افراد صاحب نظر عقیده دارند ساختار کلی اصفهان بر مبنای بازار نام برده شده صورت گرفته است. بازار بزرگ اصفهان علاوه بر میدان نقش جهان به اکثر جاذبه‌های مهم شهر مانند بازار عربان، میدان عتیق، گنبد نظام الملک و مسجد جامع نیز متصل می‌شود و این مورد از جمله دیگر مواردی است که بر اهمیت بازار یاد شده می‌افزاید.

  پرواز شیراز اصفهان | رزرو پرواز لحظه آخری شیراز اصفهان

مهم‌ترین ورودی بازار

ورودی های بازار بزرگ اصفهان

در قسمت‌های قبل گفتیم که بازار بزرگ اصفهان در مناطق مختلف شهر گسترش یافته است و همین موضوع باعث شده تا ورودی‌های مختلفی برای بازدید افراد از آن وجود داشته باشد. یکی از مهم‌ترین و زیباترین ورودی‌ها، درب چوبی کهنی است که از 400 سال پیش تا کنون محل رفت و آمد مردم بوده است. این ورودی قیطریه نام دارد و بر سر در آن می‌توان شاهکار هنرمندان ایرانی را مشاهده کرد. تزئینات سردر قیطریه شامل مواردی مانند کاشی کاری، معرق کاری، نقاشی‌های مختلف از لحظات شکار شاه عباس صفوی است که دیدن آن‌ها برای بسیاری از مسافران جالب توجه خواهد بود.

مسجد بازار اصفهان

لازم به ذکر است که متاسفانه امروزه به دلیل عدم مراقبت صحیح و فرسایش، برخی از قسمت‌های این سردر از بین رفته است با این حال هنوز می‌توان آن را یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های اصفهان دانست. برای عبور از سردر قیطریه و یا سایر ورودی‌های بازار بزرگ اصفهان نیازی به پرداخت هزینه نیست و شما رایگان توانایی دسترسی به آن را خواهید داشت. پس از عبور از سردر نام برده شده بازدید از مکان‌های مختلف پشت آن مانند کاروان‌سرا، مساجد، مدرسه و چند حمام قدیمی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

آشنایی با معماری بازار بزرگ اصفهان

معماری بازار بزرگ اصفهان

همانطور که می‌دانید معماری اصیل ایرانی_اسلامی یکی از سبک‌هایی است که مانند آن را در جهان نمی‌توان پیدا کرد و نشان‌دهنده اصالت تاریخ و فرهنگ کشورمان می‌باشد. جالب است بدانید که معماری این بازار به صورتی بوده که هنوز پس از گذشت چندین قرن از ساخت آن بخش اعظمش سالم باقی مانده است. در داخل بازار شما دیوارهایی خواهید دید که به گونه‌ای بسیار مرتب توسط آجرهای چینی پوشانده شده‌اند و در برخی از قسمت‌ها نیز وجود کاشی کاری‌های خلاقانه روح هر بیننده‌ای را به وجد خواهد آورد. نکته دیگری در رابطه با بازار بزرگ اصفهان وجود دارد آن است که به دلیل نزدیکی به گنبد نظام الملک بسیاری از افراد آن را با این نام می‌شناسند و برایشان بازار نظام الملکی ملموس‌تر است. اکثر دکان‌های داخل بازار اصالت و بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند و تنها در برخی از بخش‌های آن آثار بازسازی به چشم می‌خورد.

  طولانی ترین رود جهان را بشناسید

کلام آخر

بازار بزرگ اصفهان یکی از کهن‌ترین و تاریخی‌ترین بازارهای کشور می‌باشد که از حدود 400 سال پیش ساخته شد و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. دکان‌های بازار اجناس متنوعی مانند انواع پارچه، ظروف مسی، کیف و کفش و … را ارائه می‌دهند و برخی از آن‌ها تجارت خود را از همان 400 سال پیش نسل به نسل در این بازار حفظ کرده‌اند. بازار بزرگ اصفهان در اکثر مناطق شهر گسترش یافته و بدین جهت دارای ورودی‌های مختلفی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ورودی تاریخی قیطریه اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید