ایوان سنگی نیاق | جاذبه‌ای رازآلود در استان قزوین

قزوین یکی از قدیمی‌ترین استان‌های کشورمان ایران بوده که دارای ارزش‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری است، به گونه‌ای که برخی آن را با نام دروازه بهشت (باب الجنه) می‌شناسند. بر اساس اطلاعات به‌دست ‌آمده و گفته‌های باستان‌شناسان سابقه سکونت مردم در این منطقه به حدود 100 قرن پیش بازمی‌گردد؛ بنابراین بدیهی است که قزوین با چنین پیشنه قوی، از جاهای دیدنی تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار باشد. در سال‌های اخیر این استان به قدری در میان افراد محبوب و پرطرفدار شده است که هر ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور با خرید بلیط پرواز قزوین به آن سفر می‌کنند. در این مطلب از وبسایت پرواز با تو قصد داریم تا شما را با ایوان سنگی نیاق قزوین که در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد بیشتر آشنا کنیم.

ایوان سنگی نیاق کجاست؟

ایوان سنگی نیاق کجاست؟

همانطور که در مقدمه گفته شد، این ایوان در نزدیکی روستای نیاق قرار دارد. جالب است بدانید که بخشی از درآمد مردم این روستا از کشت انگور به دست می‌آید چراکه نیاق یکی از قطب‌های مهم تولید انگور در کشور است. همچنین وجود معادن سنگ و گِل سفید اطراف روستا، در کسب درآمد اهالی آن بی‌تاثیر نیستند. ایوان سنگی روستای نیاق در واقع یک صخره نسبتا بزرگ است که فرورفتگی‌های ایجاد شده در دو طرف آن باعث به وجود آمدن حوضچه‌ای طبیعی شده است. لازم به ذکر است که در بالای این صخره، آثاری از زندگی پیشینیان مانند انواع ظروف سفالی کشف شده است که هنوز قدمت دقیق آن‌ها مشخص نیست. اما شاید از خود بپرسید که ارزش چنین صخره‌ای در چیست و چرا باید آن را یکی از جاذبه‌های طبیعی‌ـ‌تاریخی استان قزوین به حساب آورد؟

  مرکز خرید روشا | دپارتمان استور

در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به آثار و ظروف قدیمی کشف شده در این منطقه انتظار می‌رود که قدمت تاریخی آن نسبتا زیاد باشد؛ از این رو می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های تاریخی قزوین به شمار آورد. از طرف دیگر به وجود آمدن چنین صخره‌ای با این مشخصات در بسیاری از نقاط کشور اتفاق نمی‌افتد و دلیل آن پدیده‌ای می‌باشد که در دومین دوره زمین‌شناسی رخ داده است. در آن زمان این بنا برای بسیاری از مردم و حتی راهزن‌ها حائز اهمیت بوده چراکه این ایوان سنگی در واقع نقش دژی طبیعی در مقابل خطرات مختلف را بازی می‌کرده است.

حوضچه ایوان سنگی

همانطور که گفته شد حوضچه ایوان نیاق بر اثر عوامل و شرایط گوناگونی ایجاد شده است و به همین دلیل نمی‌توان عمق آن را به درستی اندازه‌گیری نمود چراکه در طول سال‌های زیاد این گودال از خاک و شن پر شده است؛ اما بر اساس بررسی‌های انجام شده دهانه‌ حوضچه 2×4 متر بوده و در زمان بارش باران و برف این قسمت کاملا پر شده و باعث ایجاد منظره‌ای متفاوت و زیبا می‌شود. بر روی صخره سنگی نیاق، علاوه بر حوضچه یاد شده گودال‌های دیگری با اندازه‌های مختلف نیز وجود دارند که به نظر می‌آید مردمان گذشته از آن‌ها به عنوان محلی برای ذخیره غلاتشان استفاده می‌نمودند.

حقایق جالب ایوان نیاق

افسانه‌های ایوان سنگی نیاق

یکی از ویژگی‌های جالب این منطقه آن است که داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره آن وجود دارد. از جمله این داستان‌ها می‌توان به وجود قصری زیبا و باشکوه بر روی این صخره اشاره نمود. عده‌ای دیگر از ساکنان روستای نیاق معتقدند که ظروف سفالی کشف شده در این صخره مربوط به دوران هخامنشیان است. همچنین برخی به ایوان سنگی نیاق دیوان دیو نیز می‌گویند و دلیل چنین نام‌گذاری آن است که اگر از دور به این صخره نگاه کنید تصاویر ایجاد شده بر روی آن که حاصل از گوال‌های مختلف هستند شبیه به صورت ارواح و اجنه می‌باشند. از طرف دیگر هنگام شب عبور باد از داخل گودال‌ها باعث ایجاد صدایی خوفناک شده و همین موضوع به داستان‌ها و افسانه‌های این ایوان دامن می‌زند؛ به گونه‌ای که برخی از افراد عقیده دارند این صداها درواقع صدای ارواحی است که در حفره‌های این صخره سنگی زندگی می‌کنند.

  دره ستارگان قشم | دره‌ای اسرارآمیز در جنوب کشور

نتیجه گیری

ایوان سنگی نیاق یکی از جاذبه‌های دیدنی استان قزوین است که در ۱۷ کیلومتری مرکز آن قرار دارد. بر اساس یافته‌های به دست آمده از این ایوان صخره‌ای گفته می‌شود که تاریخچه آن به زمان هخامنشیان نیز می‌رسد. در رابطه با ایوان نیاق افسانه‌های جالبی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رفت‌وآمد ارواح در آن اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید