تنگ تامرادی | نگین سرسبز استان کهگیلویه و بویراحمد

طبیعت سر سبز و جنگل‌های زیبا همیشه یکی از مکان‌های پرطرفدار برای مردم بوده‌اند. در فصول گرم سال مانند تابستان اکثر افراد به دنبال منطقه‌ای خوش آب‌وهوا برای گذراندن اوقات فراغتشان هستند؛ در این بین، اولین ایده‌ای که شاید به ذهن خیلی‌ها برسد سفر به استان‌های شمالی است در حالیکه در جای‌جای میهن عزیزمان مناطق سرسبزی و دل‌انگیزی زیادی وجود دارد. یکی از این مناطق، تنگ تامرادی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و شاید هنوز کمتر کسی از مناظر زیبای آن اطلاع دقیق داشته باشد. تنگ تامرادی علاوه بر آنکه یکی از جاذبه‌های طبیعی یاسوج محسوب می‌شود، دارای ارزش تاریخی نیز است که در این رابطه توضیحات بیشتری را برایتان شرح خواهیم داد.

تنگ تامرادی واقع در یاسوج | سفری به دل طبیعت و تاریخ

کهگیلویه و بویراحمد از جاذبه‌های دیدنی و طبیعی زیادی برخوردار است و سفر به این استان تجربه‌ی تازه‌ای را برایتان رقم خواهد زد. حتما تا به حال نام آریو برزن را در کتاب‌های درسی و تاریخی شنیده‌اید و می‌دانید که وی یکی از سرداران دلیر ایرانی در دوران هخامنشیان بوده است. یکی از جنگ‌های معروف آریو برزن که در بسیاری از اسناد تاریخی به آن پرداخته شده، نبرد او با اسکندر مقدونی می‌باشد؛ جالب است بدانید که این نبرد سرنوشت‌ساز در محل تنگ تامرادی امروزی انجام شده و اتفاقات بزرگی را به خود دیده است. حال کمی بیشتر ارزش تاریخی این منطقه را درک خواهید کرد؛ جدا از این رویدادهای تاریخی، دیدن آبشار بی‌همتای تنگه نام برده شده، به ‌گونه دیگری شما را به وجد می‌آورد.

  ایوان سنگی نیاق | جاذبه‌ای رازآلود در استان قزوین

تنگ تامرادی کجاست

این تنگه، در نزدیکی روستایی به نام حسین آباد قرار گرفته است که تا چندی پیش امکان دسترسی به آن برای بسیار از افراد سخت و طاقت‌‌فرسا بود؛ اما با پیگیری‌های انجام شده توسط مردم و مسئولین، جاده‌ای در این راه تاسیس شد و سفر را برای گردشگران بسیار آسان نمود. شاید برای برخی از افراد این سوال پیش آید که نام تنگ تامرادی از کجا می‌آید و فلسفه چنین اسم‌گذاری چیست؟ در پاسخ می‌توان گفت که بر اساس اطلاعات موجود، در دوران هخامنشیان طایفه‌ای بزرگ از ایل بویراحمد در محل تنگه مذکور زندگی می‌کردند که نام رئیس‌شان تامرادی بود؛ پس از گذشت چندین سال مردم بومی، آن منطقه را هنوز با نام تامرادی می‌شناختند و اینگونه این اسم بر روی تنگه یاد شده همیشگی شد.

زمان مناسب برای سفر به آبشار تنگ تامرادی

از جمله موضوعاتی که همیشه برای گردشگران سوال‌برانگیز است زمان مناسب برای سفر به منطقه مورد نظر می‌باشد. همانطور که احتمالا می‌دانید استان کهگیلویه و بویراحمد به طور کلی دارای آب‌وهوایی سرد و پربارش است؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از تنگ تامرادی در فصول گرم مانند تابستان یا اواخر بهار به این منطقه سفر نمایید. در این زمان شرایط آب‌وهوایی تنگه با ثبات‌تر و معتدل بوده و امکان آب‌تنی و چادر زدن برایتان فراهم خواهد بود.

سایر مکان‌های دیدنی تنگه یاد شده

آبشار تنگ تامرادی

  • آبشار: بارزترین نشانه‌ی تنگ تامرادی آبشارهای آن است که تعداد آن‌ها به 4 عدد می‌رسد و طول بلندترین آن‌ها به حدود 50 متر می‌رسد؛ سایر آبشارها کوتاه‌تر هستند و ارتفعشان حدود 8 الی 10 متر است. در قسمت پایینی این آبشارها، حوضچه‌هایی ایجاد شده که محل مناسبی برای آب‌تنی گردشگران و گوش دادن به صدای موسیقی فرو ریختن آب در آن‌ها است.
  • غارها: در کنار این ناحیه‌ی زیبا، غارهای هیجان انگیزی نیز وجود دارند که در دل هر کدام داستان‌های مختلفی نهفته است. از میان غارهای منطقه تامرادی، رودخانه‌های کوچک و کم عمقی می‌گذرد، به گونه‌ای که ممکن است آب تا ساق پایتان بالا آید. همچنین دیواره‌های غارها نیز مرطوب هستند و شاید گاهی قطراتی از آب بر رویتان بریزد.
  • جنگل بلوط: آب‌وهوای تنگ تامرادی به قدری مناسب است که در اطراف آن ییلاقات و تفرجگاه‌های گوناگونی به وجود آمده است؛ یکی از این مناطق جنگل بلوط است که دارای درختان تنومند و سر به فلک کشیده زیاد می‌باشد.
  آبشار یاسوج | تجربه حال‌وهوایی ناب در نزدیکی یاسوج

نحوه دسترسی به آبشار تامرادی

همانطور که گفته این تنگه در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و برای بازدید از آن ابتدا باید به یاسوج سفر نمایید. پس از آن، جاده یاسوج بابا را در پیش گرفته و بعد از حدود 15 کیلومتر به جاده سپیدار وارد شوید. در باقی راه با مناظر زیبا زیادی روبه‌رو خواهید شد که در حین طی کردن جاده‌ای پر پیچ و خم، دیدن آن خالی از لطف نیست. لازم به ذکر است که در این مسیر باید توجه لازم به علائم راهنمایی رانندگی را داشت، چراکه به دلیل خطرناک بودن راه یک بی‌دقتی می‌تواند مشکلات جدی را بریتان به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید