طولانی ترین رود جهان را بشناسید

طولانی ترین رود جهان

از گذشته‌های دور تاکنون، رودها تاثیر به‌سزایی در آبادی زندگی مردم داشته‌اند. شاید تا به حال این سوال برایتان پیش آمده باشد که طولانی ترین رود جهان کدام است؟ در پاسخ باید گفت برخی از افراد عقیده دارند آمازون طولانی‌ترین رود است و برخی دیگر نیل. در دنیای امروز با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی صورت گرفته به نظر می‌آید هنوز هم اندازه‌گیری دقیق طول مسیر رودها امکان‌پذیر نیست؛ چراکه این رودها دارای انشعابات و منابع زیادی هستند و پس از تخمین طول یک رود نیاز است که منبع اصلی آن مشخص شود. اغلب منابع اصلی رودهای جهان در مناطقی دورافتاده و غیر قابل دسترس قرار دارند به همین دلیل است که مشخص نمودن طول یک رود کار آسانی نبوده و زمان زیادی را برای انجام چنین کاری باید صرف کرد.

طولانی ترین رود جهان جهان کدام است؟

آمازون

آشنایی با طولانی ترین رود جهان

پس از مطالعات بسیار در این زمینه دانشمندان توانستند رودی که دارای طولانی‌ترین مسیر در جهان است را کشف نمایند. همانطور که اکثر افراد به آن عقیده داشتند رود آمازون با ۴۳۲۵ مایل طول، برنده این مسابق شد و در حال حاضر رتبه نخست طولانی ترین رود جهان را به خود اختصاص داده است؛ با این حال هنوز هم برخی از صاحب نظران در تلاش‌اند تا این عنوان را به رود نیل بدهند. شاید از خود بپرسید که دلیل چنین اختلاف نظرهایی در چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از سخت‌ترین قسمت‌ها در تعیین طول یک رود، تعیین مبدا آن است و دلیل اختلاف نظرها در رابطه با این موضوع هم تعیین مبدا آمازون می‌باشد. پیش از این محققان منبع آمازون را رودخانه آپوریماک معرفی کرده بودند؛ اما با بررسی‌هایی که در سال‌های اخیرا انجام شده اکنون رومی را منشا رود آمازون می‌دانند. این رود همراه با چند رودخانه دیگر، به داخل آپوریماک ریخته می‌شوند و رود یوکایالی را تشکیل می‌دهند. رودخانه وکایالی نیز با رود دیگری که مارانون نام دارد هماهنگ شده و پس از آن آمازون شروع می‌شود.

نیل

طولانی ترین رود جهان کدام است

همانطور که گفته شد رقیب بزرگ آمازون در تعیین طولانی ترین رود جهان نیل بوده است که هنوز هم عده‌ای آن را شایسته این لقب می‌دانند. نیل برای بسیاری از افراد شناخته‌تر شده است؛ چراکه این رود از داخل کشور مصر که در گذشته از جمله بزرگ‌ترین امپراطوری‌ها بوده است می‌گذرد و بسیاری بر این باورند که نیل یکی از مهم‌ترین عوامل حیات و قدرتمند شدن رومی‌ها در جهان به حساب می‌آید. با وجود آنکه با آمدن نام نیل اکثر مردم، کشور مصر را در ذهنشان متصور می‌شوند اما باید گفت که این رود بین المللی، در واقع از ۱۱ کشور در قاره آفریقا عبور می‌کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، منشا اصلی نیل در دو کشور سودان و مصر قرار دارد و به دو شاخصه آبی و سفید تقسیم می‌شود. جالب است بدانید که نیل سفید از نیل آبی بزرگ‌تر بوده و هنوز منبع آن به طور دقیق مشخص نشده است؛ با این حال برخی معتقدند که دریاچه ویکتوریا منبع اصلی رود نیل سفید است؛ اما این دریاچه هم از رود کاگرا تغذیه می‌شود. خوشبختانه منبع رود نیل آبی کاملا مشخص بوده و شبه‌ای در آن نیست.

نتیجه گیری

رودها نقش زیادی در رونق زندگی مردم یک منطقه دارند و به همین دلیل مهم است که بدانیم طولانی‌ترین رود بر روی این کره خاکی کدام است. بعد از چندین سال با انجام تحقیقات گسترده محققان اعلام کردند که آمازون طولانی‌ترین رود جهان می‌باشد؛ هرچند که افراد زیادی با این عقیده مخالف هستند و رود نیل را شایسنه چنین جایگاهی می‌دانند.

اشتراک گذاری:
خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام اینها عشق به طبیعت و گردش در جانم شد و مرا به سمت گردشگری، سفر و کشف ناشناخته‌هایی دیگر برد. و مسیر زندگی انتخاب خوشایند تحصیل در گردشگری را پیش راهم گذاشت. دانش گردشگری همراه علاقه ام به سفر شد و جستجو و تلاشم من را به راه اندازی پرواز باتو رساند. امیدوارم نوشته هایم در پرواز باتو عشق به سفر را در شما بیدار کنند و شما را به دنیای رنگی گردش ها و خاطره ها ببرد.

دیدگاه‌ها

۳ دیدگاه‌ها

 • رود آمازون قطعا طولانی ترین رود جهانه، به نظرم خیلی منطقه قشنگیه و یکی از آرزوهامه که برم اونجا رو ببینم 😍
  نکته جالبش اینجاست که روی رود آمازون هیچ پلی وجود نداره و هیچ جاده ای نیست که بری اون طرف رودخانه، یعنی قشنگ کل قاره رو به ۲ قسمت تقسیم کرده 😂
  برای اینکه بخوای به شهر های دیگه بری میتونی از خود رودخانه به عنوان بزرگراه استفاده کنی که به نظرم خیلی خفنه!
  انقدر رودخونه پهنیه که نمیشه روش پل ساخت و با اینکه رفت و آمد سخته ولی اینکه مهندس ها نتونستن پل بسازن و یا هزینش خیلی زیاد میشه، نکته مثبتیه چون باعث میشه این منطقه فوق العاده کمتر خراب بشه.

 • موقعی که کامنتت رو میخوندم تنها چیزی که ازش خوشم اومد یک تصور خیالی بود از سپری شدن در کناره های رود آمازون
  کاش کل جهان رو پیاده با یه خانمی زرنگ ، قوی و مغرور همسفر بودم
  بین راه از استعدادهای هم استفاده میکردیم ، سربسر هم میزاشتیم ، لذت طبیعت را با هم میچشیدیم
  شبها کنار آتیش حرف میزدیم
  از فرهنگ و آداب مختلف هم میگفتیم
  و حادثه هارو با هم خنثی میکردیم
  بهر حال طبیعت یعنی خود زندگی

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *