طولانی ترین رود جهان را بشناسید

از گذشته‌های دور تاکنون، رودها تاثیر به‌سزایی در آبادی زندگی مردم داشته‌اند. شاید تا به حال این سوال برایتان پیش آمده باشد که طولانی ترین رود جهان کدام است؟ در پاسخ باید گفت برخی از افراد عقیده دارند آمازون طولانی‌ترین رود است و برخی دیگر نیل. در دنیای امروز با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی صورت گرفته به نظر می‌آید هنوز هم اندازه‌گیری دقیق طول مسیر رودها امکان‌پذیر نیست؛ چراکه این رودها دارای انشعابات و منابع زیادی هستند و پس از تخمین طول یک رود نیاز است که منبع اصلی آن مشخص شود. اغلب منابع اصلی رودهای جهان در مناطقی دورافتاده و غیر قابل دسترس قرار دارند به همین دلیل است که مشخص نمودن طول یک رود کار آسانی نبوده و زمان زیادی را برای انجام چنین کاری باید صرف کرد.

طولانی ترین رود جهان جهان کدام است؟

آمازون

آشنایی با طولانی ترین رود جهان

پس از مطالعات بسیار در این زمینه دانشمندان توانستند رودی که دارای طولانی‌ترین مسیر در جهان است را کشف نمایند. همانطور که اکثر افراد به آن عقیده داشتند رود آمازون با 4325 مایل طول، برنده این مسابق شد و در حال حاضر رتبه نخست طولانی ترین رود جهان را به خود اختصاص داده است؛ با این حال هنوز هم برخی از صاحب نظران در تلاش‌اند تا این عنوان را به رود نیل بدهند. شاید از خود بپرسید که دلیل چنین اختلاف نظرهایی در چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از سخت‌ترین قسمت‌ها در تعیین طول یک رود، تعیین مبدا آن است و دلیل اختلاف نظرها در رابطه با این موضوع هم تعیین مبدا آمازون می‌باشد. پیش از این محققان منبع آمازون را رودخانه آپوریماک معرفی کرده بودند؛ اما با بررسی‌هایی که در سال‌های اخیرا انجام شده اکنون رومی را منشا رود آمازون می‌دانند. این رود همراه با چند رودخانه دیگر، به داخل آپوریماک ریخته می‌شوند و رود یوکایالی را تشکیل می‌دهند. رودخانه وکایالی نیز با رود دیگری که مارانون نام دارد هماهنگ شده و پس از آن آمازون شروع می‌شود.

  زیباترین جاده‌ های ایران

نیل

طولانی ترین رود جهان کدام است

همانطور که گفته شد رقیب بزرگ آمازون در تعیین طولانی ترین رود جهان نیل بوده است که هنوز هم عده‌ای آن را شایسته این لقب می‌دانند. نیل برای بسیاری از افراد شناخته‌تر شده است؛ چراکه این رود از داخل کشور مصر که در گذشته از جمله بزرگ‌ترین امپراطوری‌ها بوده است می‌گذرد و بسیاری بر این باورند که نیل یکی از مهم‌ترین عوامل حیات و قدرتمند شدن رومی‌ها در جهان به حساب می‌آید. با وجود آنکه با آمدن نام نیل اکثر مردم، کشور مصر را در ذهنشان متصور می‌شوند اما باید گفت که این رود بین المللی، در واقع از 11 کشور در قاره آفریقا عبور می‌کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، منشا اصلی نیل در دو کشور سودان و مصر قرار دارد و به دو شاخصه آبی و سفید تقسیم می‌شود. جالب است بدانید که نیل سفید از نیل آبی بزرگ‌تر بوده و هنوز منبع آن به طور دقیق مشخص نشده است؛ با این حال برخی معتقدند که دریاچه ویکتوریا منبع اصلی رود نیل سفید است؛ اما این دریاچه هم از رود کاگرا تغذیه می‌شود. خوشبختانه منبع رود نیل آبی کاملا مشخص بوده و شبه‌ای در آن نیست.

نتیجه گیری

رودها نقش زیادی در رونق زندگی مردم یک منطقه دارند و به همین دلیل مهم است که بدانیم طولانی‌ترین رود بر روی این کره خاکی کدام است. بعد از چندین سال با انجام تحقیقات گسترده محققان اعلام کردند که آمازون طولانی‌ترین رود جهان می‌باشد؛ هرچند که افراد زیادی با این عقیده مخالف هستند و رود نیل را شایسنه چنین جایگاهی می‌دانند.

  بازار بزرگ اصفهان | نمونه‌ای از اصالت و هنر ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید