زیباترین جاده‌ های ایران

بدیهی است که سفر هوایی یک انتخاب آسان و راحت برای رسیدن به مقصد است؛ اما لذت تجربه عبور از زیباترین جاده‌ های ایران را از شما خواهد گرفت! ایران معروف به سرزمین چهار فصل است؛ پس تمامی فصول سال می‌توان در این کشور، جاده‌های زیبا پیدا کرد و برای سفر به مقصد مورد نظر از این جاده‌های زیبا عبور نمود.

زیباترین مناظر طبیعی ایران مانند کویر، طلوع و غروب خورشید، امواج دریا، کوهستان‌های زیبا و جنگل‌های انبوه را می‌توانید در دل جاده‌های ایران ببینید. در این نوشته از پرواز با تو می‌خواهیم زیباترین جاده‌ های ایران را معرفی کنیم تا اگر با وسیله شخصی خود به سفر رفتید؛ تجربه شیرین از ماجراجویی در دل جاده‌های زیبای ایران را به یادگار داشته باشید.

جاده چالوس

جاده چالوس

برخلاف تمام جاده‌ های دیگر که برای رسیدن به مقصد لحظه‌شماری می‌کنید، با عبور از جاده چالوس دوست ندارید به مقصد برسید؛ چون بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است. این جاده تنها مسیری است که به عنوان یک جاذبه گردشگری معرفی شده و انتهای آن به دریای مازندران می‌رسد. جاده چالوس حد فاصل ۱۶۰ کیلومتری کرج تا چالوس را دربرمی‌گیرد که گوشه گوشه آن پر از هیجان و زیبایی ست. این جاده به جاده ۵۹ نیز معروف است و حدود ۹۰ سال قدمت دارد. جاده چالوس به دلیل کوهستانی بودن و پوشش سرسبزش؛ شاهکار خارق‌العاده‌ای از طبیعت است.

البته جاده چالوس پیچ‌های تندی هم دارد و گاهی اوقات مه تمام جاده را می‌پوشاند؛ با این حال باز هم دوست‌داشتنی و زیباست. وجود صخره‌های کوهستانی، جنگل‌های تودرتو و حیوانات اهلی که در پشت درختان پنهان می‌شوند، حس زیبایی به شما القا می‌کند. حتی در میان جاده درختان راش، آبشارها و دریاچه‌هایی را خواهید دید که هر کدام از آن‌ها یک بعد از زیبایی را برای شما توصیف می‌نماید. در جاده چالوس جاذبه‌های معروفی مانند آبشار تنگه، روستای سپهسالار، آبشار نوجان و خور، غار یخ مراد، قله کرچان، دریاچه ولشت، مرداب کندوچال، آبشار هریجان و سد امیرکبیر را پیش رو دارید که هر کدام از آن‌ها برای توقف دلیل قانع کننده‌ای هستند.

البته تمام این زیبایی‌ها را بهتر است در روز تجربه نمایید؛ چون جاده چالوس ورودی‌ها و خروجی‌های بسیاری دارد و به همین دلیل هم اگر راه‌بلد نباشید؛ اتفاق جالبی در انتظار شما نیست. معمولاً جاده چالوس در روزهای تعطیل و مناسبت‌هایی مانند عید نوروز ترافیک بسیار سنگینی دارد؛ پس اگر دوست دارید در این جاده زیبا برانید، بهتر است فصل خلوتی سال را برای سفر به جاده چالوس انتخاب کنید.

جاده اورامان

جاده اورامان

اگر کمی از جاده شمال فاصله بگیریم و به رشته کوه‌های زاگرس سفر کنیم، جاده‌ای زیبا به چشم می‌خورد که به جاده اورامان معروف است. این جاده در ۹۰ کیلومتری غرب شهر سنندج قرار دارد که شما را به روستای اورامان تخت می‌رساند. حتماً نام روستای اورامان را شنیده‌اید که به صورت پلکانی ساخته شده است! پس زیاد سخت نیست حدس بزنید جاده اورامان چقدر زیباست. جاده اورامان به دلیل فراز و نشیبی که در دامنه‌های سرسبز کردستان دارد، در فهرست زیباترین جاده‌ های ایران قرار گرفته است.

رانندگی در این جاده ۴۰ کیلومتری آن چنان لذتی دارد که دوست ندارید هیچ‌گاه به مقصد برسید. شاید هم برای کمی استراحت اتومبیل‌تان را از جاده منحرف نموده و در دشت‌های زیبای اطراف به استراحت بپردازید. جاده اورامان در تمام فصول سال زیباست؛ اما اگر می‌خواهید دشت‌های شقایق را ببینید، پیشنهاد می‌کنیم فصل تابستان را برای طی کردن این جاده انتخاب نمایید. پیش از رسیدن به اورامان جاذبه‌های دیگری مانند غار قوری قلعه، دره و مزار پیر شالیار و شهر مرزی ژالانه را پشت سر می‌گذرانید که مکان خوبی برای توقف است.

گردنه حیران

گردنه حیران

اگر دوست دارید به سمت شمال کشور برانید؛ گردنه حیران بهشت ست دیدنی که عبور از آن به رویایی می‌ماند که دوست ندارید بیدار شوید. از ابتدای تونل اردبیل تا آستارا یک جاده ۴۰ کیلومتری است که زیبایی آن حد و حساب ندارد؛ گویی تکه‌ای از بهشت را جدا کردند و در این قسمت گذاشته‌اند. جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های روان، دشت‌های سرسبز و آسمان آبی یکدست، سبب چند برابر شدن زیبایی گردنه حیران شده است.

رود مرزی ارس از یک سو و جنگل‌های مه گرفته از سویی دیگر، انتظار شما را خواهد کشید. در طول مسیر شاید چندین و چند بار در پیش روی خود دره‌ای را تصور کنید؛ اما پس از کنار رفتن مه خواهید دید که دره‌ای پیش روی شما نیست و این همان رازیست که در نام گردنه حیران وجود دارد. در بین رانندگی شاید گله‌های صف کشیده را ببینید و شاهد دویدن اسب‌ها در دشت‌های سرسبز خطه شمال باشید. در بین راه مردم محلی عسل کوهی می‌فروشند که صددرصد خالص است. اگر روزی به سمت غرب کشور رفتید، دهکده گردشگری حیران، تله کابین و پیست اسکی روی چمن فندقلو را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال

اگر انیمیشن‌های دوران کودکی را به یاد داشته باشید و دشت‌های سرسبزی که کودکان در آن‌ها مشغول بازی بودند، جاده اسالم به خلخال دور از تصورتان نخواهد بود. این جاده، اسالم در استان گیلان را به خلخال در استان اردبیل متصل می‌کند. سرسبزی‌های بی‌بدیل، پیچ‌وخم‌های ملایم، هوای مطبوع، کلبه‌های چوبی، دشت‌های پر از گل، جنگل‌های انبوه و عطر خوش طبیعت این جاده رویایی را پدید آورده است.

غیر ممکن است به جاده اسالم به خلخال بروید؛ اما پس از پیمودن چند کیلومتر وسوسه نشوید که کمی اتراق کنید. در این جاده جاذبه‌های طبیعی مانند آب گرم کیوی، دریاچه نئور، مراتع روستای سوباتان، دشت‌های شقایق، رودخانه‌های بسیار زیبا و قله اشراف، چشم به راه شما هستند. شاید پشت شیشه اتومبیل از دیدن آن‌ها سیر نشوید و لازم باشد که اندکی از خودروی خود پیاده شده و از نزدیک به این زیبایی‌های مثال زدنی خیره شوید.

این جاده از سمت گیلان به خلخال سربالایی است؛ پس اگر از سمت شمال به غرب می‌روید حتماً پیش از رانندگی خودروی خود را چک کنید. در صورتی که از شهرهای غربی به سمت اسالم می‌روید باید سراشیبی‌ها را در نظر داشته باشید. همچنین وجود تجهیزات روشنایی برای این جاده الزامی ست؛ چون مسیر همواره از مهر پوشانده شده است. اگر عاشقِ امتحان کردن غذاهای محلی و کبابی هستید جاده اسالم به خلخال رستوران‌های خوبی برای توقف و شکم گردی دارد.

جاده شاهرود گرگان

جاده شاهرود گرگان

اگر در شهرهای شمال شرقی کشورمان زندگی می‌کنید به خوبی می‌دانید که جاده شاهرود به گرگان پل ارتباطی این شهرها به یکدیگر است. جاده شاهرود به گرگان بیشتر شبیه جاده چالوس است؛ اما درختان توسکا حال و هوای این جاده را متفاوت‌تر می‌سازند. در بین راه درختان بلوط و اورس، پارک جنگلی النگدره، دریاچه توشن، آبشار لوه و چشمه باغ سرهنگ را می‌بینید که توقفگاهی امن و زیبا برای وقت‌گذرانی است.

اگرچه تمام جاده‌های نام برده شده در فصل بهار به اوج زیبایی خود می‌رسند؛ اما پاییز هم با رنگین کمان زیبا از جنگل هیرکانی شما را به حیرت وامی‌دارد. اگر از سمت مشهد به شمال می‌روید پس از جنگل گلستان می‌توانید به سمت گنبد کاووس و علی آباد کتول بروید. علی آباد کتول جاذبه‌های دیدنی فوق‌العاده‌ای دارد که نباید از قلم بیفتد. از غرب و تهران نیز از طریق جاده فیروزکوه یا هراز به ساری و سپس به سمت گرگان برانید تا در مسیر جاده شاهرود قرار بگیرید.

جاده عباس آباد کلاردشت

جاده عباس آباد کلاردشت

لیست زیباترین جاده‌ های ایران بدون جاده عباس آباد کلاردشت ناقص است. بین شهرهای تنکابن و چالوس، یک شهر ساحلی وجود دارد که نام آن عباس آباد است. اگر رانندگی در جاده جنگلی این را می‌پسندید؛ فقط کافیست جاده عباس آباد کلاردشت را انتخاب کنید. این جاده ۴۰ کیلومتری به خوبی چشمانتان را با طبیعت آشنا می‌کند و با دیدن بوته‌های تمشک شاید وسوسه شده و از ماشین خود پیاده شوید. پارک ملی خشکه داران، دریاچه عباس آباد، ارتفاعات مازیچال، دیدنی های اطراف این جاده هستند که گریز خوبی برای یک سفر ماجراجویانه خواهد بود.

جاده ساحلی چابهار به بریس

جاده ساحلی چابهار به بریس

بیایید گریزی بزنیم به جنوب کشور و یکی از زیباترین جاده‌ های ایران در این خطه را بشناسیم. در لابه‌لای امواج خروشان دریای عمان، کوه‌های مینیاتوری، جنگل‌های حرا و سواحل صخره‌ای، جاده‌ای پدید آمده که بیشتر شبیه یک بوم نقاشی ست. از بندر چابهار تا بریس تقریباً ۶۰ کیلومتر راه است و منظره ‌این جاده آن قدر فانتزی و زیباست که با نقاشی مو نمی‌زند. جاده ساحلی چابهار به بریس همزمان دو سلیقه را به خود فرامی‌خواند؛ افرادی که آبی بیکران اقیانوس را دوست دارند و کسانی که خشکی کویر را می‌پسندد.

کوه‌های مینیاتوری این جاده بیشتر شبیه مریخ است که باعث حیرت مسافران می‌شود. چیزی که شاید تابه‌حال ندیده باشید و از دیدن آن متعجب شوید. جنگل‌های حرا همان جنگل‌هایی هستند که به هنگام مد زیر آب فرو می‌روند و اگر با قایق بین آن‌ها بروید، گونه متفاوتی از جانوران دریایی را خواهید دید. اگر در فصل مهاجرت به این جاده پا بگذارید، عقاب‌ها، فلامینگوها و دیگر پرندگان مهاجر را خواهید دید که درحال لانه‌سازی برای خانواده خود هستند.

جاده مرزی ارس جلفا

جاده مرزی ارس جلفا

جاده ارس جلفا از زیباترین جاده‌ های مرزی ایران است که به دلیل مناظره خاص و منحصربه‌فردش شهرت پیدا کرده است. مسیر رودخانه ارس از کشورهای ارمنستان و آذربایجان آغاز شده و تا جلفا ادامه دارد. وقتی پا به جاده ارس جلفا بگذارید، روستاهای کشور همسایه را خواهید دید و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری که امثال آن‌ها پارک ملی کمتال، آبشار ماهاران، کلیسای سن استانپوس، کاروانسرای خواجه نظر و بازارچه مرزی جلفا است. با لحاظ کردن موقعیت جغرافیایی، بافت جنگلی و همراهی رود می‌توان گفت جاده مرزی ارس جلفا جایگاه ویژه‌ای در لیست زیباترین جاده‌ های ایران دارد.

جاده شهداد به نهبندان

جاده شهداد به نهبندان

برای بار دیگر از بالا به نقشه ایران نگاه می‌کنیم؛ از آن بالا جاده شهداد نهبندان را خواهیم دید که در زیبایی نظیر ندارد. البته زیبایی، بُعدهای متفاوتی دارد و جاده شهداد به نهبندان از یک بعد منحصربه‌فرد و خاص بسیار زیبا به نظر می‌رسد. شاید این جاده کمی خشک و بی‌آب به نظر برسد؛ اما دشت‌های شنی و تپه‌های ریگی رنگارنگ در سطح جاده تجربه بی‌نظیری ست که نباید ساده از آن گذشت. با کمی رانندگی در این جاده، به یاد فیلم‌های وسترن می‌افتید و عکس‌های جالبی را می‌توانید در اینجا ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم در شش ماه سرد سال به تماشای طلوع و غروب خورشید این جاده بروید تا گرمای هوا زیبایی‌های این جاده را برایتان تیره‌وتار نکند.

  پارک شهر تهران | هر آنچه که قبل از رفتن به این پارک باید بدانید

جاده جواهرده

جاده جواهرده که از میان جنگل‌های سرسبز دامنه البرز می‌گذرد، شیب‌های تندی دارد که اگر مراقب آن‌ها نباشید تبدیل به پرتگاه می‌شوند. با این حال این جاده آن‌قدر زیباست که ریسک رانندگی در آن را قبول می‌کنید و دوست دارید تا جایی که این جاده ادامه دارد، برانید. این جاده به یک روستای زیبایی به نام جواهرده ختم می‌شود که یکی از زیباترین روستاهای ایران در منطقه سرسبز رامسر است. مسیر افسونگر جاده جواهرده هوش از سر آدم می‌برد. جالب است بدانید این مسیر دسترسی با تلاش مهندسان آلمانی در سال ۱۳۵۰ ساخته شد که با پیچ‌وخم‌های ناملایمش، مسیر را برایتان کوتاه‌تر می‌کند.

جاده جواهرده معروف است به اقیانوس ابر. اگر چیزی در مورد اقیانوس ابر نشنیده‌اید، بهتر است آن را با چشمان خود ببینید و غرق در این همه زیبایی شوید. جاده جواهرده اغلب آب‌وهوای بسیار خوب و خنکی دارد و دمای هوا بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. بهترین زمان برای دیدن زیبایی‌های جاده جواهرده، آخر خرداد ماه و سه ماه تابستان است؛ چون در این زمان برف‌ها آب شده و سرسبزی این منطقه به اوج خود می‌رسد.

در طی جاده جواهرده آبشارهای فصلی را خواهید دید که بسیار جذاب و دیدنی هستند. در این جاده آن‌قدر زیبایی زیاد است که شاید مجبور شوید هر چند قدم از خودروی خود پیاده شده و از نزدیک به دیدن جاذبه‌های طبیعی اطراف جاده جواهرده بروید.

از آبشارهای زیبایی که در این جاده قرار گرفته آبشار صفارود است. این آبشار محل خوبی برای اتراق و استراحت می‌باشد؛ چراکه آلاچیق‌های بسیار خوبی برای مسافران تعبیه شده که می‌توانند در آنجا استراحت کنند. به‌جز آبشار صفارود، چشمه دیگری به نام برشی، سلیمان و کوه کنین هم در این جاده قرار دارد که آب آشامیدنی روستای جواهرده را تامین می‌کند.

بهتر است قبل از سفر یک دوربین عکاسی با لنز خوب تهیه کنید تا وقتی به جاده جواهرده رسیدید، طبیعت زیبایش را قاب بگیرید. یکی دیگر از جاذبه‌های اطراف جاده جواهرده، بوستان جنگلی صفارود است. صدای آب روان از درون جنگل به گوش می‌رسد که حال و هوای‌تان را متحول می‌کند. شاید دوست داشته باشید چند ساعتی را صرف تماشای زیبایی‌های جنگل صفارود نمایید. دریاچه قو از دیگر مناطق زیبایی ست که در این جاده قرار دارد. این دریاچه در واقع یک دریاچه مصنوعی است که با هدف جذب توریست ساخته شده است. دریاچه قو یکی از بهترین مکان‌ها برای استراحت و سرگرمی‌های متنوع مانند قایق‌های پدالی می‌باشد.

جاده سراوان به فومن

جاده سراوان به فومن

به دنبال جاده سرسبز در استان گیلان هستید، حتماً باید جاده سراوان به فومن را برای یک بار هم که شده امتحان کنید. این جاده ۴۵ کیلومتر طول دارد و دسترسی سراوان به فومن را کوتاه‌تر می‌کند. جاده سراوان به فومن یکی از زیباترین جاده‌ های ایران است که در اطراف آن جاذبه‌های معروفی مانند دریاچه سراوان و سقالکسار به چشم می‌خورد. علاوه بر جاذبه‌ها طبیعی جاده سراوان فومن، می‌توانید از موزه میراث روستایی گیلان هم دیدن کنید. زمان مناسب برای سفر به جاده سراوان فومن اوایل تابستان و فصل بهار است.

باید بدانید دریاچه سراوان با تمام دریاچه‌هایی که تابه‌حال دیده‌اید، متفاوت است. آب این دریاچه در برخی از زمان‌ها با پوشش سبز رنگ همراه است که منظره‌ای کم‌نظیر از طبیعت را به نمایش می‌گذارد. در واقع این دریاچه در قسمت ورودی پارک جنگلی سراوان واقع شده که ارزش دیدن دارد. همچنین در ادامه جاده سراوان به فومن به دریاچه سقالسکار و چند جاذبه دیگر می‌رسید که شما را از حرکت بازمی‌دارد. جاده سرسبز سراوان به فومن پوشش گیاهی خاص و زیبایی دارد که از دیدن آن سیر نمی‌شوید. این منطقه آب‌وهوای بسیار مطبوعی دارد و زیباترین تفرجگاه‌ها را برای مسافران مهیا نموده‌ است.

جاده جنگل دو هزار

جاده جنگل دو هزار

از دیگر مسیرهای جنگلی زیبا که در استان مازندران قرار گرفته، یک جاده جنگلی ست که از تنکابن آغاز شده و تا دل جنگل‌های دوهزار ادامه پیدا می‌کند. جاده‌ای که حتی کوهستان‌هایش با خزه و گیاهان سرسبز پر شده و تا چشم کار می‌کند زیبایی خواهید دید. درختان انبوه جاده جنگلی دو هزار آن‌قدر بلندقامت هستند که روی سرتان را می‌پوشانند و رودخانه‌های زیبا با شما همراه می‌شود. به‌طورقطع دوستداران طبیعت، عاشق این مسیر رویایی می‌شوند و شاید چندین و چند بار این جاده را بروند و برگردند. جاده دوهزار برای جنگل نوردی هم مناسب است و با ابزارهای مناسب می‌توان مناطقی را پیدا کرد که هیچکس تابه‌حال دستش هم به آنجا نرسیده است.

بهترین زمان برای دیدن زیبایی‌های جاده جنگل دو هزار اواخر تابستان تا اوایل فصل پاییز است. البته که جاده جنگل دو هزار بهارهای وصف‌ناپذیری دارد و در این فصل به گونه‌ای دیگر خودنمایی می‌کند. زمستان‌های این جاده کمی سرد و پر بارش است؛ اما کمتر پیش می‌آید که برف ببارد. مناطق ییلاقی اطراف جاده دو هزار تفرجگاه‌های بسیار خوبی برای رفع خستگی هستند که از جمله آن‌ها آغوزحال و عسل محله است.

کوهنوردان هم می‌توانند به کوه‌های سیاه کل، گرد کوه و سیالان دسترسی داشته باشند. این منطقه دشت‌های سرسبزی دارد که یکی از آن‌ها دشت دریاسر می‌باشد. البته برای رسیدن به این دشت باید کمی پیاده‌روی کنید. مناطقی که نام بردیم از جاذبه‌های شناخته شده جنگل دوهزار هستند؛ پس شما می‌توانید مناطق بهتر و ناب‌تری را در این جنگل پیدا کنید و زیبایی‌های کشف ناشده آن را برای اولین بار فتح نمایید.

جاده هراز

جاده هراز

مگر می‌شود فهرست زیباترین جاده‌ های ایران را باز کرد؛ اما جاده هراز را در بین آن‌ها ندید! جاده هراز مانند جاده چالوس بسیار معروف است. جاده هراز یکی از جاده‌های شمالی کشور می‌باشد که دسترسی استان مازندران را برای ساکنانین شهر تهران فراهم می‌نماید. جاده هراز مسیری بسیار سرسبز و ییلاقی دارد و بیشتر ایرانی‌ها مسیر جاده هراز را می‌شناسند و از زیبایی‌های آن آگاهند.

مهم‌ترین جاذبه‌های اطراف جاده هراز، جاجرود، پلور، آبعلی و گزنک است. وقتی پا به این جاده می‌گذارید، دیگر برگشتن‌ دست خودتان نیست؛ چون در طول این مسیر روستاها و جاذبه‌های بسیاری وجود دارد که هر کدام از آن‌ها استراحتگاه مناسبی برای تفریح می‌باشد. در طول این مسیر تالاب‌ها، روستاها، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های آب گرمی قرار دارد که نمی‌توان ساده از کنار آن‌ها گذشت.

شاید نتوانید به‌سادگی این جاده را تا آخر رانندگی کنید؛ چراکه هر بار دوست دارید به یک جاده فرعی بپیچید و از تماشای جاذبه‌های اطراف به این جاده لذت ببرید. از دیدنی‌های طبیعی جاده هراز دریاچه‌های هویر و تار هستند که پس از منطقه آبعلی واقع شده‌ است. برای رسیدن به این دریاچه‌های دوست‌داشتنی باید کمی به سمت دماوند بروید و از روی تابلوهای راهنما به سمت دریاچه، مسیرتان را ادامه دهید. در منطقه پلور و در حاشیه جاده هراز منطقه‌ای وجود دارد که به گل زرد معروف است؛ زیرا در اردیبهشت ماه پر از گل‌های زردرنگ می‌شود.

بنابراین فصل بهار، فصلی ست که دشت‌های رویایی جاده هراز شکوفا می‌شوند و می‌توانید در میان آن‌ها عکس‌های به‌یادماندنی تهیه کنید. در نزدیکی همین دشت قاری وجود دارد که باید بازدید از آن را در برنامه سفر خود قرار دهید. یکی دیگر از مناطق زیبا در نزدیکی جاده هراز، دشت آزو و روستای نوا است. آبشار نوا در فصل‌های سرد یخ میزند و به صورت قندیل بلند در می‌آید که تصویر قشنگی را به نمایش می‌گذارد.

در مسیر جاده هراز امامزاده هاشم و روستای زیبای رینه را خواهید دید که مکان مناسبی برای چادر زدن و اتراق کردن است. همچنین آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن از مناظر زیبای اطراف جاده هراز هستند که نباید از آن‌ها غافل شد. در مسیر جاده هراز یادتان نرود که به روستای فیلبند و جنگل الیمستان سر بزنید. هنوز جاده ادامه دارد و آبگرم های مازندران در لاریجان و آویج هم گزینه مناسبی برای بازدید هستند.

جاده پارسیان به بندر مقام

جاده پارسیان به بندر مقام

اغلب جاده پارسیان به بندر مقام را به نام جاده بستانو می‌شناسند. این جاده ساحلی یکی از زیباترین سواحل صخره‌ای جنوب ایران را دارد که در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته؛ به همین دلیل از یک سمت به دریا و سمتی دیگر به کوه‌های صخره‌ای ختم می‌شود. جاده پارسیان به بندر مقام زیبایی خود را مدیون تلاقی کوه و دریا ست که موقعیت ویژه آن را فراهم آورده است. اگر بخواهید از شهر پارسیان به سمت بندر مقام حرکت نمایید، اول به بندر بستانو می رسید و سپس روستاهای زیارت و مغدان را می‌بینید که جاذبه‌های اطراف این جاده هستند و گزینه مناسبی برای بوم گردی و استراحت مسافران است.

اگر برای استراحت در این منطقه خودرو خود را متوقف کردید حتماً به برکه تاریخی مغدان که در نزدیکی روستا قرار گرفته سر بزنید. پس از روستای مغدان، ساحل نیرم را خواهید دید که یکی از زیباترین سواحل جنوب ایران است. شاید وقتی تصاویر ساحل نیرم را ببینید فکر کنید یکی از سواحل کشورهای خارجی را در پیش روی شماست؛ اما این ساحل زیبا در هرمزگان کشور خودمان قرار گرفته و یکی از زیباترین مناظر ساحلی برای عکس‌برداری است.

در ادامه جاده بستانو به گردنه مقام می‌رسید. این گردنه را به نام گردنه عشاق می‌شناسند. لابه‌لای صخره‌های این گردنه مکان خوبی برای تماشای طلوع و غروب خورشید است. منظره زیبای غروب دریا در این منطقه بسیار معروف می‌باشد. وقتی گردنه را رد می‌کنید به بندر مقام می‌رسید که سواحل صخره‌ای آن از زیباترین مناطق گردشگری جهان به شمار می‌رود و دوست دارید ساعت‌ها زمان صرف کنید تا زیبایی‌های این ساحل را بیشتر تماشا نمایید.

جاده شیراز به کازرون

جاده شیراز به کازرون

در فهرست زیباترین جاده‌ های ایران جای جاده شیراز به کازرون خالی است که در استان فارس قرار دارد. این جاده حدود ۱۴۰ چگونه طول دارد و به دلیل جاذبه‌های اطرافش معروف است. دشت ارژن یکی از جاذبه‌های اطراف جاده شیراز به کازرون است که در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر شیراز و دامنه رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. طبیعت مثال‌زدنی و بی‌نظیر آن مسافران و گردشگران شیراز را به خود جذب می‌کند. همچنین آبشار ارژن که به نام آبشار چرونیز شناخته می‌شود در پنج کیلومتری دشت ارژن قرار دارد. البته این آبشار در زمستان‌ها یخ می‌بندد و کریستال‌های یخ زده آن بسیار زیباست.

تالاب و دریاچه ارژن نیز از دیگر دیدنی‌های این دشت هستند. در نزدیکی دشت ارژن جاذبه‌های تاریخی مانند قدمگاه علی و سلمان نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها سر بزنید. جالب است بدانید در نزدیکی این دشت، گونه نادری از گوزن ایرانی زندگی می‌کند که در منطقه حفاظت شده میان کتل قرار دارد. اگر به جای دشت ارژن، نام دشت برم را شنیدید اصلا تعجب نکنید؛ چراکه این دست با نام دشت برم هم شناخته می‌شود که برم مرکز رویش جنگل‌های بلوط در سطح ایران و خاورمیانه است.

  موزه مردم شناسی یاسوج | یادگاری از دوران ساسانی

جالب است بدانید نام این دشت در میان ذخیره گاه‌های زیست‌کره سازمان یونسکو ثبت شده است. حتما نام دریاچه پریشان را شنیده‌اید که از جاذبه‌های جاده شیراز کازرون است. برای دیدن تمام زیبایی‌های جاده شیراز کازرون بهترین زمان سفر اردیبهشت ماه و فصل بهار است. دشت ارژن در این ماه لاله‌های واژگون شده را به نمایش می‌گذارد و جاده را دوچندان زیبا می‌کند.

جاده روستای فیلبند

برای رسیدن به روستای فیلبند باید جاده‌ای را طی کنید که در مسیری کوهستانی و بسیار خوش آب و هوا قرار گرفته است. این جاده حتی در روزهای گرم تابستان هم خنک و بهاری است. البته فصل زمستان به دلیل برودت هوا و بارش برف مسدود می‌شود و تردد کمی سخت است. جاده روستای فیلبند شیب‌های بسیاری دارد و به دلیل بارش‌های زیاد در طول سال، طی کردن این مسیر کمی دشوار به نظر می‌رسد. ناگفته نماند که هر چه در این جاده پیش بروید، مناظر زیباتری شما را جذب خود می‌کند. در این جاده دشت‌های سرسبز، درخت‌های زیبا و چشمه‌های پرآب که نمونه آن چشمه لار است؛ به‌طورقطع باعث توقف شما می‌شود و دوست دارید کمی در این فضا قدم بزنید و از هوای خوب و طبیعت بکر این منطقه لذت ببرید.

جاده فیلبند به روستای فیلبند می‌رسد که با نام بام مازندران هم معروف است. بهترین زمان برای سفر به جاده فیلبند اواسط فصل بهار و یا فصل تابستان است. جاده فیلبند در فصل بهار رنگارنگ و زیباست به قدری که شاید چندین و چند ساعت، محو تماشای رنگین کمان، باران و آفتاب شوید. در انتهای این جاده به بلندترین نقطه استان مازندران می‌رسید. اگر موفق شوید به این منطقه برسید خود را در فراز ابرها می‌بینید. در ارتفاعات این روستا زیباترین دشت‌های مازندران زیر پای شما هستند و می‌توانید تمام مناظر اطراف را به راحتی ببینید؛ البته که این منطقه به جنگل الیمستان هم مشرف است و روستای سنگچال، روستای پاشاکلا و جنگل چلاو از دیگر جاذبه‌های اطراف جاده فیلبند می‌باشد. اگر از سمت تهران در حال حرکت هستید، باید پس از گذراندن جاده هراز در ۱۴۰ کیلومتری از تهران، جاده فیلبند را ببینید.

جاده سیاهکل به دیلمان

جاده سیاهکل به دیلمان

یکی از مسیرهای فرعی استان گیلان که بسیار خوش آب و هواست، جاده سیاهکل به دیلمان می‌باشد. در این منطقه تا چشم کار می‌کند سرسبزی خواهید دید. تابستان‌ها برای سفر به جاده سیاهکل به دیلمان کمی گرم است؛ اما اگر بتوانید خودتان را به ارتفاعات اطراف برسانید، هوای خنک انتظار شما را می‌کشد و چشم‌اندازهای بی‌نظیر از اطراف را نظاره‌گر خواهید بود. این جاده شیب تندی دارد؛ اما بافت جنگلی آن، آن‌قدر زیبا و دوست‌داشتنی است که دوست دارید چند ساعت در این جاده برانید. اگر می‌خواهید گرمای هوا آزارتان ندهد، بهترین زمان برای سفر به جاده سیاهکل دیلمان و جاذبه‌های اطراف آن، ماه اردیبهشت است.

در بهار دشت‌های اطراف پر می‌شود از گل‌های سرخ و زرد، زمزمه آب و آواز پرندگان که در هوا می‌پیچد. وقتی در جاده سیاهکل به دیلمان قرار می‌گیرید جنگل‌های انبوه و سرسبز را خواهید دید که در فصل بهار و پاییز پوشیده از مه هستند. آبشار لونک در همان ابتدای راه شما را اسیر خود می‌کند و شاید چند ساعت در همان‌جا اتراق کنید. این آبشار ۶ متر ارتفاع دارد و دسترسی به آن بسیار راحت است. از دیگر دیدنی‌های اطراف این جاده کاروانسرای تی تی و جنگل لاریخانی است.

البته که پارک جنگلی سیاهکل، قلعه کوتول و استخر پاشوران در جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد که خوب است به آن‌ها هم سر بزنید. تمام جنگل‌نوردان عاشق این مسیر می‌شوند؛ چون با یک پیاده‌روی ملایم به چشمه آب معدنی خواهید رسید که بسیار گواراست. همچنین شهر سیاهکل در فاصله ۱۸ کیلومتری از جنوب غرب لاهیجان و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در نزدیکی این جاده است.

جاده سمیرم به یاسوج

جاده سمیرم به یاسوج

این جاده طولانی که حدود ۱۶۰ کیلومتر است، استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد را پوشش می‌دهد. در واقع یکی از زیباترین جاده‌ های جنوب شرقی ایران جاده سمیرم به یاسوج است که مسیر دسترسی به قله دنا را برای کوهنوردان فراهم می‌آورد. همچنین روستای زیبای خفر که در منطقه حفاظت شده دنا و در نزدیکی جاده سمیرم به یاسوج قرار دارد یکی از مناطق گردشگری مثال‌زدنی است. در اطراف جاده سمیرم به یاسوج رودخانه‌های پرآب، آبشارهای خروشان و یخچال‌های طبیعی را خواهید دید که از تماشای آن‌ها خسته نمی‌شوید.

یکی از مناطق بی‌نظیر جاده سمیرم به یاسوج دره بی بی سیدان است که بیش از صدها چشمه کوچک و بزرگ را در خود جای داده و آبشارهای جاودان آن همیشه در جریان هستند. مناطق تخت سلیمان و آب ملخ از دیگر جاذبه‌های اطراف جاده سمیرم به یاسوج است. این جاده پرپیچ‌وخم یکی از زیباترین جاده‌ های ایران شناخته می‌شود که از جنگل و کوهستان عبور می‌کند و به همین دلیل هم بسیار خوش آب و هوا و چشم‌نواز است.

جاده شهرکرد به ایذه

جاده شهرکرد به ایذه

سری بزنیم به استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان تا بتوانیم جاده شهرکرد به ایذه را به شما معرفی کنیم. این جاده کوهستانی با دشت‌های زیبای خود مسیری رویایی را فراهم نموده که جاذبه‌های طبیعی اطرافش، سبب شهرت بیشتر آن شده است. از زیباترین جاذبه‌های جاده شهرکرد به ایذه دشت هلن است که در منطقه حفاظت شده قرار دارد. در این منطقه حفاظت شده زیباترین دشت‌ها، دره‌ها، روستاها، کوه‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد و محل استقرار چادرهای عشایر نیز در همین مکان است. اگر در فصل بهار قصد سفر به جاده شهرکرد به ایذه را داشته باشید، حتما این چادر عشایر را در گوشه کنار خواهید دید و رود پرخروش کارون که در این منطقه جریان دارد، حس و حالتان را بهتر خواهد کرد.

از دیگر مناطقی که در این جاده قرار دارد، منطقه حفاظت شده دهدز است که در نزدیکی شهر ایذه استان خوزستان واقع شده است. همچنین تالاب چغاخور که بیشتر به شهرکرد نزدیک است. یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر شهر ایذه، تالاب میانگران است. مساحت این تالاب در فصول مختلف سال تغییر می‌کند. تالاب میانگران در کنار کوه زیبای کلار قرار گرفته است. سد و دریاچه کارون که مشرف به جاده ‌ایذه به شهرکرد، محلی مناسب برای استراحت و تفریح می‌باشد. قطعا اگر به این مکان برسید از خودرو خود پیاده می‌شوید و برای کمی گردش و پیاده‌روی توقف می‌کنید. فصل بهار و پاییز زمان مناسبی برای سفر به جاده شهرکرد ایذه است.

جاده جندق معلمان

جاده جندق معلمان

سلیقه‌ها متفاوت است؛ برخی از افراد جاده‌های کویری ایران را می‌پسندند. اگر شما هم از این دسته هستید، به طور حتم جاده جندق معلمان را که در مسیر اصفهان به دامغان قرار گرفته می‌پسندید. در مسیر این جاده با پشت سر گذاشتن تپه‌های کویری که جلوه خاصی از طبیعت را به نمایش گذاشته‌اند، تجربه تازه‌ای به دست می‌آورید. این جاده ۲۰۰ کیلومتری از قلب کویر مرکزی ایران عبور می‌کند و شمال و جنوب آن را به هم وصل می‌کند. جاده جندق به معلمان بسیار کمتر تردد است؛ از همین رو لذت رانندگی در جاده‌ای خلوت را به رانندگان پیشکش می‌کند. همچنین دسترسی به کویر جن که یکی از کویرهای صعب‌العبور ایران است، از جاده جندق معلمان امکان‌پذیر می‌باشد.

جاده کرند غرب بابایادگار

جاده کرند غرب بابایادگار

اگر دلتان رانندگی در یک جاده بکر را می‌خواهد باید جاده کرند غرب به بابایادگار را در فهرست زیباترین جاده‌ های ایران قرار دهید و حتماً به این جاده سر بزنید. جاده کرند غرب بابایادگار یک جاده کوهستانی در استان کرمانشاه است که با وجود جنگل‌های زیبای بلوط، تپه‌های زرد و سبز چشمانتان را به خود خیره می‌دارد. در این مسیر به آبشار باصفایی می‌رسید که نام آن ریجاب است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۵۰ متر می‌باشد و استراحت در کنار آن خالی از لطف نیست. در جاده کرند غرب بابایادگار دیواره‌های سنگی عجیب شما را معطوف به خود می‌کند و سبزه‌زارهای زیبا روحتان را نوازش می‌کند.

جاده سپیدان نورآباد

جاده سپیدان نورآباد

سری به استان فارس می‌زنیم؛ جاده سپیدان نورآباد در آن میان چشمک می‌زند که یکی از زیباترین جاده‌ های ایران است. این جاده تماشایی از سپیدان آغاز شده و به نورآباد ختم می‌شود. در مسیر رودخانه‌های پرآب، زمین‌های کشاورزی زیبا، چشمه‌های خروشان و کوه‌های مرتفع را می‌بینید. انواع گیاهان در جاده سپیدان نورآباد به چشم می‌خورد که نمونه آن‌ها آویشن، تمشک، بلوط، بادام وحشی، سپیدار و انجیر کوهی است که برخی از آن‌ها خاصیت دارویی دارند.

جاده کلاله خالد نبی

جاده کلاله خالد نبی

زیباترین جاده‌ های ایران تمام‌شدنی نیستند و یکی دیگر از آن‌ها در استان گلستان و شهرستان کلاله قرار دارد. این جاده در ۶۵ کیلومتری گنبدکاووس واقع شده و زیبایی‌های آن حد و حساب ندارد. جاده کلاله خالد نبی در هر فصل، زیبایی منحصربه‌فرد خود را دارد. گاهی ممکن است با دشت‌های سرسبز و پر از شقایق شما را مجنون خود کند و گاهی مزارع طلایی گندم و روستاهای باصفا را ببینید و مجذوب این جاده عجیب و زیبا شوید. این جاده به دلیل وجود آرامگاه خالد النبی هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری را جذب می‌کند. جاده کلاله خالد النبی در منطقه کوهستانی واقع شده؛ به همین جهت فصل تابستان و زمستان زمان مناسبی برای سفر به آن نیست؛ چون ممکن است گرما یا سرمای شدید شما را آزار بدهد. بنابراین بهترین زمان سفر برای این جاده زیبا، فصل بهار است.

جاده طبس خور بیابانک

جاده طبس خور بیابانک

می‌خواهیم شما را با یک جاده جادویی آشنا کنیم. جاده‌ای که شاید تابه‌حال نامش را نشنیده باشید؛ اما با توصیف‌های بعدی عاشق آن می‌شوید. جاده طبس خور بیابانک یک جاده کویری است که وجود نمک در اطراف جاده باعث می‌شود مسافران فکر کنند در حال عبور از جاده‌ای میان دریا هستند. لذت رانندگی در چنین جاده‌ای را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید. دلیل تصور مسافران از جاده طبس خور بیابانک بازتاب نور است که منظره‌ای وهم‌انگیز را در مقابل چشم مسافران خلق می‌کند. ناگفته نماند که در این مسیر می‌توانید مکان‌های تاریخی بسیاری را ببینید که نظیر آنها قلعه‌ اسماعیلیان، درخت‌های کهن‌سال و تلماسه‌ها ست که از جاذبه‌های اطراف این جاده هستند.

جاده زنجان منجیل

جاده زنجان منجیل

زنجان هم در بحث زیباترین جاده‌های ایران حرف‌های ناگفته زیاد دارد. در حقیقت یکی از زیباترین مسیرها جاده زنجان به منجیل است. برای یافتن این جاده باید از ۱۵ کیلومتری جاده زنجان قزوین به سمت شمال رانندگی کنید. این مسیر هوای بسیار مطلوبی دارد و پس از طی کردن یک سربالایی وارد مسیری می‌شوید که سرازیری‌هایی با پیچ تند دارد. مسیر زنجان به سمت منجیل دیدنی های جذابی دارد که نمونه آن سد منجیل است.
جاده مهاباد سردشت

  کیش را بیشتر بشناسید

درست است که جاده مهاباد سردشت کمی خطرناک است؛ اما باز هم جزو زیباترین جاده‌ های ایران به شمار می‌رود. مناظر طبیعی اطراف این جاده آن‌قدر زیبا هستند که حواس رانندگان را پرت می‌کند. پس اگر روزی در جاده مهاباد سردشت قرار گرفتید، حواستان به رانندگی خود باشد و اگر دوست دارید بیشتر مناظر طبیعی اطراف را ببینید، بهتر است در گوشه‌ای توقف کنید و با خیال راحت به تماشای مناظر اطراف بنشینید. بهترین زمان برای لمس زیبایی‌های جاده مهاباد-سردشت، فصل بهار و تابستان است؛ لذا زمستان‌های این جاده برفی و کمی خطرناک است.

جاده ساری کیاسر

جاده ساری کیاسر

از دیگر مسیرهای زیبا در ایران، جاده ساری به کیاسر است. کیاسر که در میان کوه واقع شده، شهری دیدنی و زیباست. طبیعت اطراف این جاده شما را مجذوب خود می‌کند و تمام رنگ‌ها را در یک منظره خواهید دید. طبیعت ناب این منطقه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. پس بهتر است برای سفر به این جاده برنامه‌ریزی داشته باشید تا بتوانید به تک تک جاذبه‌های اطراف جاده ساری کیاسر سر بزنید.

جاده بلده تا خانه نیما یوشیج

مگر می‌شود سر زدن به زادگاه نیما یوشیج خالی از لطف باشد! اگر چمدان‌های خود را به سمت مناطق ییلاقی اطراف تهران بستید، حتماً از شهر تاریخی بلده که از توابع نور می‌باشد، دیدن کنید. مسیر زیبای این جاده با آسمان آبی، ابرهای سفید، کوه‌های مرتفع، رودخانه‌های آرام و دلنشین و باغ‌های اطراف شما را مست و مدهوش می‌کند. برای رسیدن به جاده بلده تا خانه نیما یوشیج باید حد فاصل ۵۰ کیلومتری جاده هراز را به سمت توابع نور بروید. این جاده در ایام تابستان مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

جاده علی آباد کتول

جاده علی آباد کتول

در واقع علی آباد کتول یکی از شهرستان‌های سرسبز استان گلستان است که در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز آن، یعنی گرگان واقع شده است. جالب است بدانید در علی آباد هم مناطق جلگه‌ای و پست به چشم می‌خورد و هم مناطق مرتفع و کوهستانی. آبشار کبودال که معروف‌ترین آبشار خزه‌ای ایران است در ۵ کیلومتری جنوب شهر علی آباد قرار گرفته است. آبشار کبودال تفرجگاه خوبی برای کناره‌گیری از جاده و تفریح در کنار خانواده است. همچنین با گذر از جاده علی آباد کتول، دریاچه سد زرین گل را خواهید دید که از جاذبه‌های گردشگری علی آباد کتول است. این دریاچه یک و نیم کیلومتر با جنوب علی آباد فاصله دارد و یکی از زیباترین دریاچه‌های مصنوعی کشور می‌باشد.

از دیگر جاذبه‌های اطراف جاده علی آباد کتول روستای زیبای افراتخته است. در این روستا نادرترین گونه‌های درختی سوزنی‌برگ را خواهید دید که از نظر محیط زیستی ارزش فراوانی دارد. اگر در فصل بهار به روستا افراتخته بروید زیباترین و بهترین مناظر طبیعی را خواهید دید. در اطراف روستای زیبای افراتخته چشمه‌های آب معدنی بسیاری وجود دارد که می‌توانید از این آب گوارا بنوشید. اگر قصد اقامت در علی آباد کتول را داشته باشید، می‌توانید در خانه‌های باصفای مردم خونگرم آن یک شب به‌یادماندنی را پشت سر بگذارید.

جاده گنبد کاووس بجنورد

جاده گنبد کاووس بجنورد

کم نیستند افرادی که آب‌وهوای مدیترانه‌ای را می‌پسندند؛ به این افراد پیشنهاد می‌کنیم به جاده گنبد کاووس بجنورد بروند و در اطراف دریاچه آلماگل اتراق کنند. بهترین زمان برای سفر به جاده گنبد کاووس بجنورد، فصل پاییز و زمستان است که آب‌وهوایی معتدل و دلنشین دارد. اگر خوش شانس باشید پرنده‌های مهاجر را که از سیبری به این منطقه کوچ می‌کنند، می‌بینید. در اطراف جاده گنبد کاووس بجنورد، دیدنی‌های جالب و چندین تالاب هم وجود دارد که می‌توانید از نزدیک آن‌ها را ببینید.

جاده فیروزکوه

جاده فیروزکوه

همان‌طور که می‌دانید جاده فیروزکوه مسیر دسترسی شهروندان تهرانی به شرق مازندران است. جاده‌ای که امکان ندارد در میانه راه ترمز نکنید و جاذبه‌های گردشگری فیروزکوه توجه شما را جلب نکند! روستاهای اطراف جاده فیروزکوه مانند اهنز، سله بن و روستای شادمهند هستند که ساکنین آن به دامداری و کشاورزی مشغولند. خانه‌های روستایی فیروزکوه به سبک سنتی ساخته شده و مکان خوبی برای استراحت شبانه است.

جاده شاهرود آزادشهر

جاده شاهرود آزادشهر

وقتی از شهر شاهرود به سمت آزادشهر حرکت می‌کنید، جاذبه‌های بسیار زیبایی را خواهید دید که نمونه آن آرامگاه بایزید بسطامی و شیخ خرقان است. البته جاده شاهرود آزادشهر چشم‌اندازهای بی‌بدیلی دارد. از طرفی آسمان را در نزدیکی خود احساس می‌کنید؛ گاهی ممکن است دست شما به ابرها برسد و در امتداد راه شاید کویر توجه شما را به خود جلب نماید.

جاده چمستان به لاویج

جاده چمستان به لاویج

یکی دیگر از جاده‌های رویایی جاده چمستان به لاویج است که عسل‌های طبیعی معروفی دارد. ماه خرداد بهترین زمان برای سفر به جاده لاویج است؛ چون در این ماه آب و هوا معتدل‌تر می‌باشد. در میانه راه ممکن است افرادی را ببینید که مشغول فروختن تمشک جنگلی هستند؛ تمشک‌هایی که تابه‌حال مثالش را ندیده‌اید. در واقع جاده چمستان به لاویج زیبایی خود را مدیون جنگل لاویج است که با درختان صف کشیده و رویایی خود، مسافران را به توقف وامی‌دارد. دوست دارید در این منطقه کمی اتراق کنید و به رودخانه دیدنی اطراف آن سر بزنید.

شاید هوس کنید شبی را در جنگل بمانید و از روزمرگی‌ها دور شوید. در این جاده تا چشم کار می‌کند، جنگل و درخت خواهید دید و هرچه به سمت بالا بروید مناظره بهتری را پیدا می‌کنید. روستای لاویج که در همان نزدیکی ست مناطق ییلاقی بسیار زیبایی در دامنه کوه دارد که گویی نقاشی شده‌اند. لاویج هوای دلپذیر و خنکی دارد و عسل فروشی‌های آن در کل کشور نمونه هستند. در مسیر جاده لاویج چشمه آبگرمی وجود دارد که شما را برای آبتنی وسوسه می‌کند.

جاده‌ ایلام به دره شهر

جاده‌ ایلام به دره شهر

در ۱۲۸ کیلومتری شهر ایلام، جاده‌ای را می‌بینید که جدا از خطرناک بودنش، مناطق دیدنی جذاب و زیبایی دارد. اگر از ایلام حرکت کنید در همان ابتدای جاده، چشمه کبود را می‌بینید. چشم کبود در واقع روستایی دیدنی است که آبشار زیبای آن معروف است. این آبشار با نام وه ریز شناخته می‌شود و ۱۰ متر ارتفاع دارد. و در ادامه یک صخره هلالی شکل خواهید دید که آبشار از آن سرازیر است. اواسط جاده ‌ایلام که می‌رسید تنگه رازیانه دیده می‌شود. تنگه رازیانه در ارتفاعات کبیرکوه است که ساختار بسیار جالبی دارد. کبیرکوه آن‌قدر زیباست که به آن عروس زاگرس می‌گویند.

جاده روستای بلیران

شاید نام این روستا را کمتر شنیده باشید به همین دلیل هم یکی از بهترین و زیباترین جاده‌ های ایران است. در ۱۵ کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل جاده‌ای را می‌بینید کوه و جنگل را در آغوش کشیده است. در میان جنگل‌های بلیران، رود گرمارود را خواهید دید که مکان مناسبی برای استراحت است. در بلیران صنایع دستی زیبایی وجود دارد که سبب می‌شود دست خالی به شهرتان بازنگردید و غذاهای محلی خوشمزه‌ای که با شما حرف می‌زند.

جاده دالان بهشت

جاده دالان بهشت

این جاده که به خوبی خود را توصیف می‌کند، طبیعت نابی دارد. برای رسیدن به جاده دالان بهشت، ابتدا باید به شهر رامسر بروید و بعد از جنگل دالخانی، به دنبال دالان بهشت باشید. هنگامی که وارد جنگل دالخانی می‌شوید، درخت‌ها با همکاری هم یک سقف طبیعی ساختند که جاده را سایه نموده است. در این قسمت از جاده هوا حسابی خنک است و همه جا را مه فرامی‌گیرد. اگر جاده را ادامه دهید به ییلاق گرسماسر می‌رسید جایی که ابرها صورتتان را لمس می‌کنند. در سفر به جاده دالان بهشت، رستوران قزل پارک را از یاد نبرید. این مکان ماهی کباب‌های بسیار لذیذی دارد. وقتی وارد جاده رامسر به تنکابن می‌شوید، پس از گذراندن ۷ کیلومتر جاده جنت رودبار را می‌بینید. باید وارد این جاده شوید پس از ۲۲ کیلومتر رانندگی به جنگل دالخانی و جاده‌ی دالان بهشت می‌رسید.

جاده ساحلی عسلویه

جاده ساحلی عسلویه

عسلویه شهر گرمی است؛ اما جاده‌های بی‌نظیر دارد که به بندر سیراف در جنوب ایران ختم می‌شود. این جاده ساحلی بی‌بدیل، مرزی میان کوه و دریا ست. در واقع جاده ساحلی عسلویه به چشم‌انداز بی‌نهایت خلیج فارسش می‌نازد و سنگ‌های حیرت‌انگیزی که به شکل مجسمه‌های طبیعی در کنار جاده به نظر می‌رسند. این مسیر دوست‌داشتنی دارای بهترین سواحل غرب استان هرمزگان و زیباترین مناظر طبیعی است.

جاده جم فیروزآباد

Jam Firoozabad Road

فکرش را هم نمی‌کنید که در استان فارس جاده‌ای به این زیبایی را ببینید. در ابتدای جاده کوه‌های کنار هم قطار شده را می‌بینید که با شکل‌های خیالی دو طرف جاده را احاطه نموده‌اند؛ اما هرچه پیش می‌روید جاده سرسبزتر می‌شود و باعث شگفتی شما خواهد شد. در این میان، تنگه‌های اطراف جاده به‌خصوص شکاف هایقر بسیار زیباست که محو تماشای آن خواهید شد. این راه را هرچه ادامه دهید سرسبزتر شده و در عمق این شکاف رودخانه‌ای جاری را می‌بینید که اتراق کردن کنار آن خالی از لطف نیست.

جاده اراک بروجرد

جاده اراک بروجرد

مژده به افرادی که مناطق کوهستانی را دوست دارند. یکی از زیباترین جاده‌ های ایران جاده اراک بروجرد است که جاده‌ای مرتفع و کوهستانی می‌باشد. این جاده در دل رشته کوه‌های زاگرس واقع شده و طبیعت بی‌همتایی را به نمایش گذاشته است. در اینجا گاهی سنگ‌ها و صخره‌های بزرگ جلوی چشم شما ظاهر می‌شوند و پس از مدتی با درخت‌های بلند و روستاهای کوچک مواجه می‌شوید که بسیار باصفا هستند.

در جاده اراک بروجرد شاهد دشت‌های بزرگ و بی‌انتها خواهید بود که کمتر درختی در این منطقه رشد نموده است. مطمئناً با دیدن این دشت‌های پهناور و وسیع از خودرو خود پیاده می‌شوید و اندکی زیر آسمان آبی و دشت‌های سرسبز استراحت می‌کنید. بهتر است در فصل بهار و تابستان به جاده اراک بروجرد بروید؛ زیرا زمستان‌ها و اواخر پاییز بسیار لغزنده است و حتماً باید زنجیر چرخ همراه شما باشد.

جمع‌بندی

زیباترین جاده‌ های ایران را برایتان توصیف کردیم. بااین‌حال شاید چند در مورد از آن‌ها را از قلم انداخته باشیم. حالا که با این جاده‌ها آشنا شدید در اسرع وقت چمدان خود را ببندید و راهی زیباترین جاده‌های ایران شوید. ما در این متن تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا به خوبی زیباترین جاده‌های ایران را وصف کنیم؛ با این حال برخی از آن‌ها وصف‌ناشدنی هستند و فقط باید از نزدیک به دیدار آن‌ها بروید.

دیدگاهتان را بنویسید