تنگه واشی | جاذبه گردشگری فیروزکوه

همانطور که می‌دانید کلانهشر تهران، به عنوان پایتخت کشور دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است و در طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی با خرید بلیط پرواز تهران از این جاذبه‌ها دیدن می‌کنند. یکی از این مناطق دیدنی تنگه واشی است که در نزدیکی تهران قرار دارد و در فصول گرم مانند تابستان مقصد مسافران زیادی می‌باشد. این تنگه زیبا علاوه بر آنکه دارای آب‌وهوای خنک و مطلوبی است از ارزش تاریخی و فرهنگی نیز برخوردار بوده و با سفر به آن در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید. شاید برای شما نیز این مسئله پیش آمده باشد که ندانید تعطیلات آخر هفته را کجا بگذرانید؛ اگر ساکن تهران باشید تنگه‌ واشی یکی از بهترین انتخاب‌ها برایتان خواهد بود. در ادامه بیشتر با این منطقه  آشنا خواهیم شد.

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی

جالب است بدانید که در گویش شمالی کلمه واش، چمن معنا می‌شود و به دلیل سرسبز بودن تنگه‌ ‌واشی این نام به آن اطلاق گردیده است. این تنگه در جاده فیروزکوه  و در ۱۷ کلیومتری کلانشهر تهران قرار گرفته است؛ همچنین در نزدیکی منطقه یاد شده، روستایی با نام جلیزجند وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا به تنگه مورد نظر توجه بیشتری شود. شاید تا به حال در کنار نام تنگه واشی، تنگه یا دشت ساواشی را نیز شنیده باشید. خوب است بدانید که این منطقه در واقع به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود. منطقه اول که معروف‌تر بوده و افراد بیشتری با آن آشنایی دارند همان تنگه‌ واشی است و به قسمت دوم ساواشی می‌گویند که حدود 1700 متر می‌باشد. ساواشی در گویش محلی آذری به معنای درگیری و محل برخورد است که این نام‌گذاری، نشان از باریک بودن مسیر است.

  پرواز تهران استانبول | رزرو پرواز لحظه آخری تهران‌ استانبول

برای رسیدن به دشت ساواشی لازم است ابتدا از مسیر 250 متری تنگه اول بگذرید؛ هنگام عبور از این تنگه پاهایتان در آب قرار خواهد گرفت پس لازم است تا کفش‌های مناسبی همراهتان باشد. همچنین اگر قصد بازدید از آبشار منطقه مذکور را داشته باشید باید حدود 800 متری را در دشت ساواشی پیاده‌روی نمایید تا به محل مورد نظرتان برسید. شاید برایتان این سوال پیش آید که چه ماهی بهترین زمان برای سفر این تنگه مناست است. در پاسخ می‌توان گفت که گرچه مسافران در تمامی فصول سال می‌توانند از تنگه واشی‌ دیدن کنند اما بهترین زمان مرداد ماه است؛ همچنین اگر می‌خواهید با انبوهی از مسافران در این منطقه موجه نشوید می‌توانید در روزهای وسط هفته به آنجا بروید. لازم به ذکر است که با توجه به کوهستانی بودن آب‌وهوای منطقه سفر به تنگه‌ ‌واشی در فصل‌های پاییز و زمستان پیشنهاد نمی‌شود.

کتیبه فتحعلی شاه

کتیبه تنگه واشی

همانطور که در مقدمه گفته شد این منطقه دارای قدمت بالای تاریخی می‌باشد و علت آن هم وجود کتیبه‌هایی است که در گذشته به دستور فتحعلی شاه ساخته شده‌اند. این کتیبه‌ها که مربوط به دوران قاجار هستند از ارزش بسیاری برخوردارند و آن‌ها را با نام تنگه مذکور می‌شناسند. فتحعلی شاه پیش از آنکه به تخت پادشاهی بنشیند در شیراز زندگی می‌کرد و یکی از مواردی که وی را تحت تاثیر قرار داده بود، سنگ نبشته‌های آن شهر بودند؛ به همین علت پس از آنکه به سلطنت رسید دستور داد تا 3 کتیبه در اطراف تهران بسازند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کتیبه، نقش شکارگاه است که از بقیه بزرگ‌تر بوده و در آن می‌توان نقش شکارهای شاه، اسب‌ها و نیزه‌ها را به راحتی دید. در دو کتیبه دیگر تصاویری از دو فرزند فتحعلی شاه و اتفاقات مهم آن زمان را مشاهده خواهید کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این آثار تاریخی ارزشمند پس از سال‌ها با وجود تغییرات آب‌وهوایی سالم مانده‌ بودند؛ اما متاسفانه همزمان با افزایش سفر گردشگران به این منطقه و شلوغ شدن آن، کتیبه‌های یاد شده به شدت در معرض تخریب و از بین رفتن هستند.

  پرواز تهران چین | رزرو پرواز لحظه آخری تهران چین

دیدگاهتان را بنویسید