موزه مردم شناسی یاسوج | یادگاری از دوران ساسانی

آثار موزه مردم شناسی یاسوج

یکی از مکان‌هایی که می‌توان با فرهنگ و تاریخچه یک شهر یا کشور آشنا شد موزه مردم شناسی است. کشور ایران با دارا بودن فرهنگ غنی و قدمت تاریخی زیاد از مکان‌های تاریخی بسیاری برخوردار است و این موضوع را می‌توان از وجود موزه‌های مختلف در هر شهر آن فهمید؛ موزه مردم شناسی یاسوج نیز از این قاعده مستثنی نبوده و می‌توان در آن آثار زیبایی را از دوران‌های مختلف پیدا نمود. در ادامه شما را بیشتر با این موزه و ویژگی‌های آن آشنا خواهیم کردٰ، پس همراه ما باشید.

موزه مردم شناسی یاسوج

موزه مردم شناسی یاسوج کجاست

ساخت این موزه ارزشمند در سال ۱۳۸۰ با همت و پیگیری‌های مسئولین مربوطه شروع شد و در سال ۱۳۸۲ به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر موزه یاده شده، یکی از جاذبه‌های فرهنگی استان کهگیلویه و بویر احمد است که در آن از حدود ۲۷۰ شیء نگهداری می‌شود. در دهه اخیر، با توجه به رسیدگی‌هایی که به موزه مردم شناسی یاسوج شده است هر ساله گردشگران و مسافران زیادی از آن بازدید می‌کنند. مساحت این موزه حدود ۱۵۰ متر مربع بوده و از جمله آثاری که در آن به نمایش گذاشته شده است می‌توان به انواع زیورآلات، سنگ‌های قیمتی، تجهیزات جنگی همانند‌ شمشیر و تیر و کمان و ظروف مختلف مانند جام و کاسه اشاره کرد.

لازم به ذکر است که اکثر اشیاء یاد شده متعلق به دوران‌ ساسانیان و ایلامی هستند؛ البته برخی از ظروف، خنجرها و سکه‌های موجود در این موزه نیز مربوط به اوایل دوره اسلامی و صفویه هستند که نشان از قدمت تاریخی بالای شهر یاسوج دارند. شاید ارزشمندترین و مهم‌‌‌‌ترین اثر موزه مردم شناسی یاسوج، تکه سنگ حجاری باشد که بر روی آن نقش برجسته‌ای از شاپور اول ساسانی است.

مسیر دسترسی به موزه

اگر قصد بازدید از این موزه را داشته باشید باید پس از وارد شدن به شهر یاسوج به بلوار مطهری رفته و بعد از آن وارد خیابان مدیریت شوید. در این خیابان مجتمع ادرات را پیدا کرده و به طبقه ۲ آن بروید تا بتوانید از موزه دیدن نمایید. اما مکان های دیدنی استان کهگیلویه و بویر احمد تنها به این موزه ختم نمی‌شود و این استان دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری مانند آبشار یاسوج نیز می‌باشد که در حدود ۲ کیلومتری از این شهر قرار گرفه است. منشا این آبشار چشمه‌هایی از دل کوه‌های زاگرس بوده که زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *