آبشار یاسوج | تجربه حال‌وهوایی ناب در نزدیکی یاسوج

کشور ایران دارای منابع طبیعی بسیاری است و به همین دلیل آبشارهای مختلفی را می‌توان در نواحی گوناگون آن پیدا نمود. آبشار یاسوج یکی از منحصربه‌‌فردترین و زیباترین آبشارها در کشور عزیزمان، است. این آبشار که منشا آن چشمه‌هایی است که در رشته کوه‌های زاگرس قرار دارند از جمله جاذبه‌های دیدنی و تفریحی استان کهگیلویه و بویر احمد به حساب می‌آید. آبشار یاسوج در شمال این شهر به فاصله‌ چند کیلومتری از آن قرار گرفته است. همچنین ارتفاع آبشار یاد شده حدود ۱۰ متر برآورد شده که شاید در مقایسه با آبشارهای دیگر در کشورمان ارتفاع زیادی نداشته باشد.

آبشار یاسوج

وجود چشم‌اندازهای زیبا در این منطقه موجب شده است که سالانه تورهای گردشگری و مسافران زیادی به آن سفر کنند؛ چراکه دیدن منظره درختان میوه در کنار صدای خروشان رودخانه و مراتع پر از گل و گیاهان رنگارنگ چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. شهرت این منطقه به گوش گردشگران خارجی نیز رسیده و هر ساله در فصل‌های بهار و تابستان افراد زیادی نیز از خارج از کشور  برای دیدن این مناظر به استان کهگیلویه و بویر احمد سفر می‌کنند.

آبشار یاسوج کجاست

لازم به ذکر است که جاذبه‌های این استان تنها به آبشار مذکور محدود نمی‌شود و در کنار آن شما می‌توانید از پارک آبشار یاسوج نیز دیدن نمایید. این پارک که در آن رودخانه‌ای جریان دارد محل مناسبی برای استراحت و پیک‌نیک زدن است؛ زیرا در آن آلاچیق‌هایی وجود دارد تا اسکان مسافران راحت‌تر شود. آب رودخانه این پارک به سمت حوضچه‌هایی هدایت می‌شود که در انتها با فروختن آب به داخل آن‌ها منظره زیبایی ایجاد شده است.

  های سیزن و لو سیزن‌ چیست | با اصطلاحات گردشگری آشنا شوید

همچنین وجود درختان سر به فلک کشیده که توسط دو رشته کوه محاصره شده‌اند موجب شده آب‌وهوای پارک حتی در فصول گرم سال، خنک و مطبوع باشد. از جمله دیگر مکان‌های دیدنی این استان می‌توان به آبشار بهرام، آبشار مارگون و … اشاره کرد. اگر به تاریخ علاقه دارید موزه مردم شناسی یاسوج انتخاب جالبی برایتان خواهد بود و حتما آن را در لیست مکان‌هایی که قصد بازدیدشان را دارید قرار دهید؛ زیرا این در این موزه آثاری به نمایش گذاشته‌ شده‌اند که نشان دهنده تاریخچه و فرهنگ مردم بومی منطقه هستند.

مسیر دسترسی به آبشار

آشنایی با آبشار یاسوج

برای رسیدن به آبشار یاسوج باید از تنگه‌ای 150 متری که مشابه تنگه واشی در فیروزکوه‌ است عبور کنید. آب این تنگه بسیار سرد و خنک بوده و ممکن است عبور از آن برای برخی از افراد آزاردهنده باشد؛ از این رو مسئولین مربوطه، با کار گذاشتن لوله‌ها و پله‌هایی از جنس فلز مسیر دسترسی به آبشار یاده شده را آسان‌تر نموه‌اند؛ گرچه این کار برای راحتی گردشگران انجام شده؛ اما متاسفانه باعث نازیبا شدن محیط شده است. پس از پیمودن این تنگه کم کم آبشار یاسوج برایتان قابل رویت خواهد شد.

توجه داشته باشید که از آبشار نام برده شده، برای تامین آب مصرفی شهر یاسوج نیز استفاده می‌شود و به همین دلیل این آبشار از اهمیت بالایی برخوردار است. در کنار آبشار راه‌پله‌ای قرار گرفته که می‌توان از آن بالا رفت. در انتهای این راه‌پله با درب‌های حصار مانندی مواجه می‌شوید و ادامه مسیر دیگر برایتان امکان‌پذیر نخواهد بود. باتوجه به ارزش بالای آبشار، گمان می‌رود که این ناحیه متعلق به یکی از نهادهای کشوری مانند سازمان آب و فاضلاب باشد.

  موزه مردم شناسی یاسوج | یادگاری از دوران ساسانی

دیدگاهتان را بنویسید